Да срещнеш Денислав Коджабашев е истинско преживяване, след което човек иска или не - е заразен с огромен заряд енергия. И вяра, че съдбата може да дава и да взима, но пътя, по който вървим, е наш избор.
Денислав е от Варна и е световен вице и европейски вице шампион шампион по тенис на маса за хора с увреждания.
Той е част от отбора на нашите параолимпийци и вече има опит с олимпийските игри в Рио 2016 година.
За спорта, който дава, за волята за живот, за стремежа към победа и пътя от стара желязна маса за пинг-понг в квартала до почетната стълбичка - Денислав споделя с Vesti.bg и Вдъхновените.
Денислав е от Варна. Роден е без длан на дясната ръка. Но това, както ще се окаже в последствие, не го кара да се отказва от мечтите си, а напротив, мотивира го да ги преследва още по-целеустремено.
Денислав споделя, че семейството му винаги го е подкрепяло и никога не е бил третиран по различен начин от връстниците си.
"Възприемали са ме като всички останали. Справях се добре и това допълнително помогна децата да ме приемат." Денислав си спомня детството във Варна и проблемите на повечето деца в квартал "Трошево".
За да ги държат в страни от наркотиците и други изкушения, които могат да окажат пагубно влияние в живота на тийнейджърите, хората от квартала сами започват сами да организират спортни турнири със символични награди за участниците.
Именно така, от една ръждясала маса за пинг-понг, Денис се запалва по тениса на маса и усеща, че това е неговият спорт.
Баща му го води в спортната зала на Варна, когато той е на 10 години. Състезава се при юношите, после при мъжете. Тогава треньорите на Денислав му предлагат да направи нещо, което самият той не е допускал - да се състезава при параолимпийците.
"Започнах да играя при хората с увреждания през 2014 година", спомня си Денислав и разказва още:"Отидох да определят степента ми на увреждане и така започна всичко".
Започва да печели състезание след състезание и скоро става ясно, че за него има бъдеще в спорта.
Междувременно, Денслав е приет да следва архитектура. "Справях се с изпитите, но тенисът остана на заден план. Не можеш цял живот да играеш тенис на маса и изведнъж да кажеш "Край".
Родителите на Денислав смятат, че спортът е до време. Денислав успява да издържи една година в университета, но след това оставя всичко във Варна и решава - заминава за София и започва професионално да се занимава със спорт.
"Ставах, отивах в залата да тренирам, прибирах се да си легна и после пак същото", споделя Денислав и разказва още, че е бил изцяло концентриран в тренировките. Успехите му не закъсняват. "Трудът се възнаграждава", споделя още младият спортист.
"Свикнал съм да се справям", казва още за себе си и в момента гледа към следващата голяма цел за всеки атлет - Токио 2020.
Денислав успява да спечели исторически медали за страната ни - става световен вице и европейски вице шампион шампион по тенис на маса.
Смята, че черпи силата си от факта, че се е родил по-различен от останалите. "Хората не бива да съжаляват, ако имат увреждания или, че нещо им се е случило. Това е част от живота", казва още той.
Една от големите му мечти е хората, които имат различни увреждания да бъдат по-интегрирани и видими в обществото.
"Забелязвам, че в чужбина, хората с увреждания, особено тези с количките, се чувстват на място", споделя Денислав. Подкрепата към него и останалите спортисти по време на състезание е огромна. "Бил съм на състезания, в които залата се пръска по шевовете. Но гледам да се абстрахирам. Концетрацията ми е на масата. Когато играеш, всичко около теб изчезва", разказва за адреналина и тръпката по време на мач.
На клубно ниво Денислав се състезава в едно от най-силните първенства - френското. Той е състезател на отбора на "Амиен". Въпреки това, за него България е мястото, към което принадлежи.
"Където и да те отида в чужбина, не мога да живея там. Навсякъде има трудности, но животът е какъвто си го направиш. Съдбата може да да те постави в ситуация, която е неблагоприятна за теб. Но трябва да вдигнеш глава и да я преодолееш. Трябва да намериш начин нещо да ти се случи".
За Денислав вдъхновението идва от хората, които му казват, че това, което прави има смисъл. "Вдъхновява ме това, че това, което правя се оценява от хората, Опитвам се да покажа на хората, които са се затворили в себе си, че нищо не е толкова черно."
Денислав е един от посланиците на Европейската седмица на спорта, която ще се проведе в София, в зала "Арена Армеец" от 23 до 30 септември. Събитието, което се провежда от днес в столицата е безплатно, така че там вие и семейството ви можете да се запознаете с над 50 вида спорт.
Според младия ни спортист това е един от най-добрите начини родителите да запознаят децата със спорта.
"Не знам дали има по-добра възможност за дете, което още не е ориентирано да отиде на място и да види хилка, ракета...", казва Денислав и съветва: "Всеки може да заведе детето си, то да се вдъхнови, да се запише да тренира и някой ден да постигне високи резултати. Или да тренира и да отделя време за спорт".
Спортът дава здраве, но и нещо повече. Ето какво е то за Денислав: "Спортът може да изгради характера ти. Научавате и да губиш, и да печелиш. Развива те физически, умствено. От него не можеш да загубиш. Може да те държи настрани от лош неща. То е хоби и работа едновременно".
Според младия български шампион децата трябва да бъдат насърчавани да спортуват, за да бъдат здрави и силни. "Ако не спортуваш, губиш здравословния начин на живот", споделя още Денислав и съветва всички да имаме малко време за спорт и за себе си. "Не е задължително да ходите на фитнес. Можете да се разходите. Направете няколко обиколки на стадиона, ако не можете да тичате - ходете. Но направете спорта част от ежедневието си."
Тенисът на маса е страстта и живота на Денислав. Спортът го е научил на нещо важно: човек не трябва да се затваря в себе си и да губи вътрешните битки. Има начин те да бъдат спечелени, за да се чувстваме шампиони в живота.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!