С поред проучване, проведено сред тийнейджърите, близо 80% от тях са жертва на насилие в училище.
Според Министерството на образованието и науката, през учебната 2017/2018 година са регистрирани 3 616 случая на агресия между учениците или с 400 повече в сравнение с година по-рано.
Това е статистиката. А как изглежда реалността за едно дете, което всеки ден трябва да се изправи пред връстниците си и да опита да се защити, не може да се опише с цифри.
Реалността за друго дете, което може да изрази себе си само чрез агресивно поведение, едва ли изглежда по-добре.
Изход от тази ситуация обаче има. И той е в медиацията. Не, тя не е екзотичен животински вид. Какво представлява - за Vesti.bg и Вдъхновените разказват медиаторите Лиляна Савова и Венета Иванова - движеща сила на "Академия Миротворци" и участници в Акселератора на ПРОМЯНАТА 2019.
"Медиаторът е човек, който помага на каращи се да се разбират отново. Той уважава и двамата. Не взема страна, не дава съвети и не им казва какво да правят. Помага им сами да изберат решение, което и двамата харесват."
Лиляна и Венета са специалисти в решаването на напрегнати ситуации. Те не са нито нещо ново, нито нещо изключително. "Истината е, че конфликти е имало винаги и ще има", разясняват те и допълват: "Конфликтът е нещо естествено и често се дължи на различните гледни точки и разлика във възприятията.
Въпросът е: как се управляват конфликти? Какво да правим ако вече са възникнали? И да, ние имаме отговора на този въпрос."
Трудната възраст - начин на употреба
Съвременните тийнейджъри имат няколко самоличности - една в училище, друга пред родителите, трета в Инстаграм и останалите социални мрежи."Живеем и във все по-развиваща се дигитална среда. Начина на общуване става все по-различен. И да, това води до проблеми в комуникацията, които много често се превръщат в проблеми в реалната среда. Но не само дигитализацията е причина за това разбира се", поясняват от "Академия Миротворци".
"И преди, и сега тийнейджърите са се сблъсквали с конфликти, най-често във взаимоотношенията помежду си. През този период, приятелските кръгове са изключително важни за тях и в основата на конфликтите можем да открием желанието за надмощие (да бъда важен, значим за другите и да ме ценят), темата за справедливостта (неспазените обещания, различните разбирания за редно и нередно), потребността от принадлежност ( да бъда част от група) и др.
Разликата в днешно време е по-скоро в динамиката на проявление на тези конфликти. Все по-често те се случват във виртуалния свят, опосредствани от социални мрежи, сформиране на онлайн групи и анонимност и все по- далеч от погледа и разбиранията на възрастните. А това е сериозна предпоставка за ескалация със сериозни последствия."
Този етап от израстването има още една характерна черта, която може да се окаже "благодатна" почва за напрежение между тийнейджърите."Периодът на третата възрастова криза или тийнейджърството е характерен с висококонфликтното си обичайно протичане", разказват още Лиляна и Венета.
Да откриеш в себе си пътя към другите
"В този период, личността на детето търси своята индивидуализация и темата с авторитетите е изключително важна. То търси и своите модели за справяне и често, ги търси отвъд тези, които вече познава в семейството си", обясняват още Лиляна и Венета.
Колкото и странно да звучи - има "формула", с който децата могат да се справят в една такава ситуация. "Даването на един алгоритъм за разрешаване на конфликти сред връстници и овластяването на тийнейджъра, че може да се справи сам- да се отстои, но да запази и отношенията си (така важни в този момент), е в основата на концепцията за Превенция на насилието в училище чрез методите на медиацията", споделят опита си Лиляна и Венета.
"В различието между нас може да бъде открито и това, което ни свързва"
Очевидно, формулата за справяне с конфликти е успешна, защото от "Академия Миротворци" са свидетели на позитивна промяна в много от децата, които са се запознали с методите на медиацията.
"Това което правим е много практически ориентирано. Преминавайки през обученията ни, учениците и учителите излизат с реални умения да се справят с конфликти в средата си. И да, това е тествано при нас, във Варна. И да - това работи. Затова срещаме подкрепата на много институции- РУО- Варна, Община Варна, Окръжен съд и Районен съд- Варна. И не само."
Убеждението на Лиляна и Венета е, че има как случаите на насилие сред учениците да намалеят.
"Искаме да постигнем мир чрез образование. Да бъдем част от процеса на изграждане на личности, като им даваме знания и умения на съвременното лидерство. Да ги научим как да общуват ефективно. Да разбират реакцията на отсрещния.
Да знаят, че зад всяка реакция стои нещо важно за другия. Че в различието между нас може да бъде открито и това, което ни свързва. Стига да знаеш какво да търсиш и да си готов да влезеш в дълбочина. Ние вярваме, че създавайки един добър и устойчив модел, можем да постигнем промяна в системата. И в това което правим всяко едно ниво е важно за тези преди него и след него. И те не могат едно без друго - ученици, учители, директори, родители, представителите на институциите."
Идеята, че могат да приложат изграденото до тук не само във Варна, но в цялата страна ги мотивира да вземат участие в ПРОМЯНАТА.
А Вдъхновението идва от всички, които вярват в каузата им и ги подкрепят по пътя им. "Ефектът от промяната също е нещо, което ни кара да се движим напред. Да виждаш как се променя живота на децата след докосването им до медиацията и до обученията, които правим."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!