70-годишният Франсис Ромеро изпада в кома в болницата.
Да остане с него и да го пази е позволено единствено на неговото куче, което не се отделяло от стопанина си денем и нощем. След един месец мъжът се събудил от кома с думите:
"Къде е белият ангел, който постоянно нашепваше, че всичко ще бъде наред?"
Тази невероятна история развълнува хората в социалните мрежи, които са категорични, че кучетата са истински отдушник и помощник в трудните ситуации.
"Синът ми беше в кома в продължение на три месеца и донесохме кучето му да легне върху него и мозъчните му вълни започнаха да се активират. А когато излезе от комата, изписа името на домашния си любимец. Вярвам, че домашните любимци са духовни водачи в живота ни", споделя друга жена в социалните мрежи.
Според проучване общуването с кучета по такъв начин може да засили мозъчните вълни, свързани с почивка и релаксация, измерени чрез мозъчни тестове.
Многобройни проучвания показват емоционалните, физиологичните и когнитивните ползи от взаимодействието с животни, особено с кучета - като повишаване на енергията, засилване на положителните емоции или намаляване на риска от загуба на паметта.
"Ето защо здравните интервенции с помощта на животни се използват все по-често в различни области", казват авторите на изследването.
Предишните проучвания често използвали "цялостен подход, сравнявайки настроението или нивата на хормоните на хората преди и след прекарване на време с куче", съобщава чрез имейл първият автор на проучването, Оню Ю.
Interacting with dogs may affect multiple areas of the brain, study finds
— Owen Gregorian (@OwenGregorian) March 14, 2024
If you decompress by playing with dogs or checking their adorable videos on social media, you might be onto something.
Interacting with dogs in such ways may strengthen people’s brain waves associated… pic.twitter.com/li1rNEe7WP
В новото изследване Ю, заедно с колегите си, имали за цел да разберат как настроението се влияе от конкретни дейности - а не само от общото взаимодействие с куче - като са измерили обективно мозъчната активност и са попитали участниците за субективните им емоции.
Как общуването с кучета влияе на мозъка
Въпреки че не всички участници са имали собствени домашни любимци, "тяхната привързаност към животните вероятно е мотивирала желанието им да участват в експеримента, което може да доведе до изкривяване на резултатите", казва Ю.
По думите на Ю терапията с помощта на животни може да бъде много полезна за хората, които обичат да са около животни.
Освен наблюдаваните в изследването промени в мозъчната активност, "това изследване не е предназначено да определи какви механизми могат да свържат взаимодействието с домашните любимци с наблюдаваните промени в мозъчната активност", казва д-р Тифани Брейли, професор по неврология на семейство Холтом-Гарет в Мичиганския университет, която не е участвала в изследването.
https://t.co/TYTVtgGnX0 pic.twitter.com/KX1n5c4wc1
— Network For Animals 🐾 (@Network4Animals) March 27, 2024
Въпреки това се смята, че префронталният кортекс, един от регионите, изследвани в това проучване, "участва в емоционалната и социалната обработка, което предлага възможността емоционалната или социалната връзка с животните да повлияе на активността в този регион", добави Брейли по електронната поща.
"Освен това предишни проучвания предполагат, че намалените нива на кортизол и повишенията на окситоцин могат да играят роля във физиологичните промени, свързани с взаимодействието между хората и животните", заключи Брейли.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!