И ма един факт, с който всички българи се гордеят: българската народна песен "Излел е Дельо хайдутин" е включена в златната плоча на американския космически апарат "Вояджър 2" като послание от Земята към извънземните цивилизации.
А знаете ли кой е човекът, благодарение на когото фолклорът ни лети в космоса?
Той не е българин, а американец. Името му е Мартин Кейнинг. Неговият принос към запазването и запознаването на света с нашия фолклор е неоспорим.
ВИЖТЕ МИНАЛОТО НА БЪЛГАРИТЕ И БАЛКАНИТЕ ПРЕЗ ПОГЛЕДА НА ЕДИН АМЕРИКАНЕЦ
Той посещава 6 пъти България в периода 1967 - 1979 година, като записва песни, обичаи, инструментални изпълнения, снима с фотоапарат и 16-милиметрова кинокамера празници, помени, сватби, пейзажи, портрети, носии.
Мартин Кейниг и България
През 1967 младият хореограф и инструктор по фолклорни танци от колежа към Колумбийския университет в Ню Йорк пристига в България, за да изучава нашите народни ритми. Пътува неуморно по събори и фестивали във всички краища на нашата страна.
Разказва как осъзнал, че пред очите му се открива един „твърде привлекателен“ миг от вечността, една цяла култура и общество с установени ценности и традиции, обречени да бъдат заличени от индустриализацията и урбанизацията.
Затова фотографира и записва на магнетофонни ленти, увековечавайки нетленното творчество на българското село. Мартин Кейниг работи и в съседни балкански държави. Колекцията му от над 4000 фотографии и стотици записи е откупена от авторитетния институт „Смитсониън”.
Преди повече от петдесет години, по време на престоя му в Родопите, Мартин Кейнинг среща младата певица Валя Балканска.
Именно тази среща ще се окаже една от най-съдбовните срещи за нашата история, защото от нея нашият фолклор ще се обезсмърти и буквално - ще достигне до нови измерения.
С ролков магнетофон "Ухер" в една класна стая в училището в Смолян, Кейниг записва българската певица в съпровод на двамата гайдари Стефан Захманов и Лазар Коневски.
Едва ли някой от участниците в записа е предполагал, че от тази малка стая, гласът на Валя Балканска и българските гайди ще полетят в космоса.
Историята на тази песен показва, че няма невъзможни неща.
Записът от Смолян достига до проф. Карл Сейгън в НАСА и така песента "Излел е Дельо хайдутин" е избрана за музикалното послание, което представя човечество.
С документалните кадри от пътуванията на американския етнограф Мартин Кейниг в България и Балканите можем да се запознаем в Националната художествена галерия. Експозицията включва 73 фотографии от 7 балкански държави, най-много от България. Албумът е допълнен от два аудио диска с автентичен фолклор.
Откриването ще се състои на 18 септември, сряда от 18.00 часа в националната галерия в Двореца на площад „Княз Александър І“ №1.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!