И сторията на Жасмина започва по най-класическия начин.
С подигравки в училище, че е дебела.
Дали, защото никой не й е казал, че това не е вярно, дали защото тя го е мислел за себе си от известно време – така се започват с първите диети, рязкото отслабване и напълняване и невидимите кризи, които я превръщат в роб на храната.
Жасмина все още не знае това, но в следващите 12 години тя ще страда от хранително разстройство, наречено хиперфагия – емоционално преяждане.
Заради състоянието си ще губи любов, приятелства, ще пропуска моменти, ще се отрази и на работата й… Жасмина наистина ще стигне дъното. И когато най-малко очаква, ще намери сили да пребори демоните си по начин, който дори в най-смелите си мечти не си е представяла.
Но дотогава има още време.
За да „отслабне“ с два килограма, Жасмина започва да изключва големи групи храни от менюто си. На 16-годишна възраст тя не е яла шоколад цели две години. В един момент – цикълът й спира. За близо 9 месеца. Тогава Жасмина започва захранване с продукти, богати на протеини и желязо.
По думите й на 16 годишна възраст, тя има „бяло петно“, след което тя качва 11 килограма. Когато осъзнава това – търси начин да се успокои и посяга към храната. Така започват първите „омазвания“, които от тук нататък ще контролират живота на Жасмина.
За съжаление тя не осъзнава, че има проблем.
Фактът, че непрекъснато качва и сваля килограми не я притеснява. Все пак, тя не повръща – значи не е булимия. Храни се – значи не е анорексия. В последствие Жасмина сама ще трябва да разбере, че има хранително разстройство, подобно състояние като при наркотична зависимост, само че в нейния случай – наркотикът е всичко в хладилника.
Във времето Жасмина влиза в порочен кръг: яде, защото е депресирана, депресира се, защото се подува и развива допълнителни болести, това я кара да иска да се скрие от света – респективно тя се депресира още повече и за да компенсира състоянието си – посяга към храната.
Ако човек има епизоди на преяждане веднъж седмично в продължение на три месеца – страда от лека форма на хиперфагия.
Жасмина има епизоди на преяждания, които продължават всеки ден в продължение на 4 месеца.
Как да разберем, че наш близък страда от хиперфагия:
От хладилника изчезват огромни количества храна
Човекът непрекъснато рязко сваля и качва килограми
Има пристъпи на гняв, депресия
Избягва да се храни пред други хора
Тя разбира съвсем случайно, че има проблем, докато рови в интернет и търси хранителен режим, който да бъде подходящ за нея. Така попада на вид диета, подходяща за хората с хиперфагия. Жасмина не зае какво означа това и проверява: „„Не знаех какво е хиперфагия. Гугълнах го. Видях всички симптоми и бях абсолютно втрещена.“
Жасмина осъзнава, че има нужда от помощ. Търси помощ в психотерапията, но получава отговор: „България е страна на трапезата: колкото повече ядеш, толкова по-здрав си“.
Предписват й медикаменти за потискане на апетита, а резултатът… Най-тежките й преяждания се случат именно, докато е на тези медикаменти.
Как хиперфагията вреди на живота?
Жасмина споделя, че последните 12 години от живота й са пълни с моменти, които са пропуснати. Нереализирани пътувания, нереализирани любови, нереализирани срещи с приятели. И разбира се – заболявания.
На 26 години, заради системно преяждания, Жасмина има възпалени стави на коленете, гастрит… Списъкът е дълъг и постоянен, непрекъснат дискомфорт.
„Ходиш и всичко те боли от преяждане. Започваш да си мислиш: „Ако не излекувам това? Как ще се чувствам след 10 години.“, споделя Жасмина. Не стъпва на плажа цели 3 години. Баща й си мисли, че тя не обича морето. А истината е, че тя просто не иска да се показва пред хората.
Жасмина пропуска колетното парти на фирмата, излизането с приятели – особено ако е в ресторант. Защото се страхува, че няма да се въздържи и ще преяде пред всички. Така спира да излиза.
Жасмина разбира, че е стигнала дъното. А от тази отправна точка посоката може да е само една, и тя е нагоре.
Как се преодолява толкова тежко разстройство? „Със споделяне. Започнах да споделям, че имам проблем“, разказва Жасмина. Тя събира смелост и казва на приятелите, че не може да излезе с тях поради загубата на контрол. Споделя и във вече бившето си работно място, споделя и на треньора си.
Жасмина започва да се занимава със силов трибой, за да докаже, че може да пребори демоните си. И да не търси комфорт единствено и само в храната. Стига дори още по-далеч: решава да се състезава на републиканското първенство в категория до 51 килограма.
По пътя й ще има една последна спънка. Едно последно преяждане, с което тя слага край. Малко преди да се яви пред комисия, Жасмина отново изпада в ситуация и качва 4 килограма за два дни. Тогава си казва, че повече няма право да разочарова треньора й, който й казва: „Не мога да допусна да не вярвам в теб“. Подкрепата на нейния треньор и приятелят й оказват силна роля в полза на това тя да спре с преяжданията.
А в събота Жасмина стана най-силната жена в България и републикански шампион по силов трибой.
Какво обаче следва?
Жасмина смята, че всичко, което й се е случило не е без причина. Тя вече знае какво е храната да контролира живота ти и иска да помогне на други хора като нея да намерят изход от ситуацията.
Тя иска да направи национално преброяване на хората в България, които страдат от хиперфагия. Иска да създаде фондация и платформа, в които страдащите от това хранително разстройство да намерят информация и начини, с които да се справят с проблема.
Мястото, което Жасмина изгражда, за да помага е bingeoff.com.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!