В момента САЩ е една от най-тежко засегнатите страни от коронавируса. Ежедневно се увеличава броят на заразените и починалите. Както навсякъде по света – и там бяха взети мерки за социална изолация, като на много хора се наложи да работят от домовете си.
Лекари, медицински сестри, медицински персонал и служителите на реда са сред хората, които са на първа линия. Те обаче не са единствените.
COVID-19 New Cases From 1st March to 2nd April | Coronavirus Bar Chart Race. Keep an eye on USA( In Blue ) #COVID19Pandemic#Spain #coronavirus #COVIDー19 #coronapocalypse #EcuadorEnEmergencia #LightItUpBlue#Italy #COVID19 #WuhanVirus #CoronavirusOutbreak #CoronaVirusUpdate pic.twitter.com/2LPz79F3JG
— DailyNewsf (@DailyNe25683877) April 2, 2020
В страната има рискови групи, като например тази на бездомните хора, които разчитат на дневни центрове и помощта на социални работници, за да могат да преживеят кризата.
„Аз съм социален работник в център за бездомни младежи“, разказва Тейлър Кръмптън от Оукланд за Vice. Тя е сред хората, които също не могат да си позволят да работят от вкъщи.
След като ситуацията с коронавируса в САЩ се влошава, центърът е класифициран като „убежище“, а тъй като хората, за които тя работи са изложени на риск, младата жена се оказва работник на първа линия. „Започнах да забелязвам промени с дишането си, а това много ме притесни, защото имам астма“, разказва още Тейлър.
Когато се обажда на лекаря си, за да сподели каква симптоматика има, той й казва, че това е „засилено безпокойство“ във връзка със стресовата ситуация. Младата жена разказва още, че работодателят й все още не е осигурил тестове за персонала.
Смяната на Тейлър започва в 8 сутринта, като помага за приготвянето на храната, която по-късно ще бъде раздадена на нуждаещите се.
Field hospital Connecticut , USA 🇺🇸 #coronavirus #كورونا #COVID19 pic.twitter.com/shHoYcDzpo
— Walaa Hamouda (@WalaaHamouda4) April 3, 2020
После следват срещи с много хора – тя преценява кои от тях могат да се запишат за получаване на помощи, свързва се с болници, където да изпрати хора с оплаквания.
Един от последните посетители на центъра, с когото тя е работила е трябвало да бъде изпратен в психиатрична клиника.
Тейлър споделя, че социалните работници нямат специфични униформи, каквито имат лекарите, медицинския персонал или полицаите. Именно затова никой не я разпознава като човек, който работи на първа линия, при това с една от най-рисковите групи в обеството.
„Подгответе се като социални работници, да бъдете най-малко уважаваните хора в стаята“. Това са думи на декана, които Тейлър никога няма да забрави и допълва: „Кризата с коронавируса за съжаление доказва, че той е бил напълно прав“.
За съжаление, работата на Тейлър я среща със смъртта.
„През последните две седмици двама души, които потърсиха помощ в центъра ни, починаха от коронавирус. Заради заразата, те дори не могат да бъдат погребани“, разказва още младата жена.
Тя призовава всички, които могат, да останат по домовете си.
„Ако можете да си го позволите финансово – моля ви, свържете се с местните неправителствени организации или с властите, за да дарите дезинфектанти.
Така ще можем да поддържаме средата около нас чиста и ще можем да намалим влиянието на микроорганизмите, които след това носим обратно в домовете при семействата си“, завършва разказа си Тейлър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!