Експозицията „Натюрморти” е изцяло съсредоточена върху един жанр и новите постъпления от него.
В нея по естествен начин се получи колекция от живописни творби с по-лирично звучене, поради силното женско присъствие и по-интимната специфика на натюрморта.
В нея преобладават класическата обективност и постановките в традиционния учебно-академичен стил. Има разнообразие и не липсват творби с по-модерна образност. Времевите рамки на произведенията са широки.
Най-ранните са от края на 20-те години на ХХ в., преобладаващата част са от 30-те и 40-те, а единици са от 80-те и края на ХХ в. Изложбата се обогатява от наличието на редки и добре ценени имена, както и от разнообразието на художествени възгледи.
Изненада е появата на произведения от Цана Иванова-Бояджиева и Пьотр Стоянов, а останалите имена са : Елисавета Консулова-Вазова, Славка Денева, Анна Петрова, Тодорка Бурова, Асен Василиев, Страхил Титиринов, Борис Шаров, Светлин Русев, Евгени Бугаев, Христо Форев и т.н.
Сред цялостното подреждане и работите на жените художнички, се открояват три голямоформатни натюрморта на Елисавета Консулова – Вазова от началото на 30-те години на ХХ в. Всички с пищни букети в интериорна среда. Балансираните композиции улавят танца на светлината в полутъмни затворени пространства. Богатата живописна материя изобилства от сложни живописни тонове, които вплитат в сянката светли отблясъци.
Едно от платната в изложбата се отличава с неочаквана тема. Това е двустранният натюрморт на Славка Денева, който с неподправена искреност ни препраща към натюрморта „Златни рибки” на Матис. Вдъхновението е помогнало за създаване на оригинална авторова интерпретация.
За друго произведение ни е необходима интелектуална нагласа, за да разберем тънката естетика на сложните тъмнокеремидени цветове в ненатрапчивия мотив на Анна Петрова. Автор, който остава в сянката на своя именит съпруг Илия Петров.
Малко неочаквано, тук ще обърнем внимание на една творба, която не би събудила любопитството на зрителя с обекта си на изобразяване. В нея магарешкият бодил не е дословна реплика на реалността, а безплътно привидение. Постигнато с избора на топла комбинация от розовосиво, виолетово и топло зелено.
Въздушността на средата изиграва основна роля за нежното излъчване на сцената. Формите и тяхното експресивно изписване с широка четка придават на работата непринуден характер на рисунка.
От части същият ефект може да намерим и в издрасканата в графитено-черно основа в композиция с ваза на Светлин Русев. На друго място маслената живопис в творбата на Иван Филчев напомня акварел, заради велатурния начин на работа. Не може да подминем работата на Асен Василиев с макове и маргарити в стъклена ваза, които респектиращо напомнят на натюрморт на стар майстор от северната школа. В следващи две произведения намираме същата прилика - това са платната с плодове и керамични съдове на Христо Форев. Не може да пропуснем и нежен натюрморт с пролетни полски цветя на Тодорка Бурова, очароващи с нежната гама на светлите тонове.
Изложбата "Натюрморти" можете да видите на ул. „Оборище“ 16 в София. Тя е достъпна от 27 май до 30 юни 2020 г.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!