„Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.“ – Паулу Коелю
Човек се ражда със стремежа да създава и да твори, да се доказва и да показва най-доброто, на което е способен.
В детските години ние чувстваме със сърцето си какво е нашето призвание. Не веднъж сме чували истории за малки момиченца, които с наслада подстригват дългите коси на куклите си и за малки момченца, които са избрали професията полицай, защото вярват в справедливостта.
Неразвивана обаче, мечтата бавно избледнява, за да се превърне от страстен копнеж в почти незабележим трепет на сърцето и да заспи дълбоко, дълбоко в детската душа. И така малкото дете пораства, учи и започва работа.
От онези дето са от 9:00 до 18:00 и плащат сметките. От онези, които те карат да забравиш, че някога си искал повече от живота. И понякога това пораснало дете сънува мечтата си за друго призвание и започва да се чувства нещастен възрастен човек. Защото върви по друг път, а не по този, който иска. Защо се случва така?
Сега ще ви разкажа една история. Никола е на 14, той мечтае да отиде на Олимпиада. Никола става всяка сутрин в 5:30, за да отиде на тренировка. След това той пише домашните си, отива на училище и отново е в басейна – до 20:00 часа. Този режим е добре познат на родителите на деца-спортисти, музиканти, математици и шахматисти. Пълна концентрация и отдаденост към мечтата.
Какво чува Никола като обратна връзка от околните – “Защо правиш това?“, „Каквото и да правиш не е възможно да отидеш на Олимпийски игри!“, „Не си заслужа“. Ако Никола слуша сърцето си, той ще продължи, защото споделя, че само като си помисли за медал на световен форум и сърцето му започва да бие учестено. Ако обаче се поддаде на съветите на другите, той никога няма да разбере дали сълзите на шампиона са от радост и гордост!
Какво помага на Никола в тези трудни за него моменти по пътя ли? Страстта е ясна, мотивацията – също. Но критично важна роля изиграва връзката с родителите и неговия треньор – личен пример, мотиватор и ментор.
Има деца, които не знаят какво искат да правят в живота си. Образователната ни система кара младежите с музикални заложби да учат много математика и да се чувстват безсилни и с ниско самочувствие по отношение на справянето с материала.
Стефани е на 15 и учи в музикалното училище с профил „Народно пеене“. Тя не обича математиката, но като излезе на сцената грейва с онзи особен блясък, който издава призванието. Тя знае, че музиката е нейния живот и се опитва да се справя с всичко, за да има възможността да продължи да пее.
Нашите деца имат нужда от подкрепа, за да запазят мечтата си жива и да станат щастливи и реализирали се млади хора. Тази подкрепа е в честните разговори, в опита да разберем максимално нуждите им, в това да научим младежите си на критично мислене и на твърдост. Да ги възпитаме на емпатия към другите.
Тази подкрепа е в насоката, която даваме на нашите деца за тяхното професионално израстване и реализация. Подкрепата е и в това да търсим най-точните треньори, ментори и дейности, които ще подпомогнат техния път. Защото колкото по-рано детето разбере коя мечта кара сърцето му да бие учестено, толкова повече време ще има то, за да я постигне.
„След 20 години ще съжаляваш повече за това, което не си направил, отколкото за това, което си направил. Затова вдигни платната и отплавай от тихото пристанище. Улови попътния вятър. Търси. Мечтай. Откривай.“ Тези вдъхновяващи думи са на Марк Твен, човекът който е сменил много професии, преди да се посвети на литературата и да се утвърди като човек на словото.
Насърчавайте децата си да мечтаят и да постигат своите върхове. Помагайте им в нелекия път към себе си и към откриване на призванието. Защото главната роля на родителя е да даде крила на децата си и да ги остави да полетят и да поемат отговорност за живота си. Но и да са щастливи по пътя.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!