В сички ние знаем какво се случва по празниците - масите се огъват от храна, която обаче често след това остава недоядена и логично - отива в боклука.
Знаете ли обаче как тази храна се оказва деен участник в парниковия ефект?
Възможно ли е "рециклирането" на храната, за даряването на храна и как да сме полезни на природата - Вдъхновените и Vesti.bg говорят с Иван Иванов.
Иван се занимава професионално с храната от години и организира събития, на които посетителите могат да се запознаят с технология на компостиране и процеса на дарения на храна.
„Рециклирането на храна не е нещо ново и иновативно. Хората са използвали органични отпадъци за земеделски цели от много отдавна. В момента човечеството е във такава фаза на развитие, че всеки грам изхвърлена на сметището е от значение и удължаването на нейния живот е жизненоважно значение за опазването на околната среда.“, разказва Иван.
Той организира фестивал, на който всички ние можем да видим какво да правим с остатъците от храна. Другата цел на Иван е да помогне на хората да осъзнаят, че не просто консумират, а разхищават храната. И че нейната употреба е възможна, дори след като тя вече не е годна за консумация.
Една от възможните опции е компостирането. Какво представлява то?
„Компостирането най-общо казано е химичен процес, през който преминават органичните отпадъци и се превръщат в органична тор, която може да бъде използвана както за мащабно земеделие така и в домашни условия“, обяснява Иван и допълва, че всеки от нас може да прави това в домашни условия.
"Да компостираш у дома е лесно. Нужни са два компонента. Единият е съд за компостиране или по-известен като компостер. Другия компонент е химикал, който ускорява процеса. Вторият не е задължителен, но пък нетърпеливите хора е хубаво да си го набавят, ще намалят времетраенето на процеса на половина.“
За какво може да се използва – да наторяваме растенията, които гледаме у дома, на балкона или в градината.
Как компостирането помага на околната среда? Иван разказва, че това води до намаляването на отделяне на вредни емисии от битовите ни отпадъци. „Когато органичните отпадъци се изхвърлят на сметището, при тяхното нагряване протича процес на отделяне на газа метан, който допринася за така наречения парников ефект, който, както всички знаем, влияе върху негативната промяна на климата.
Възможно ли е да не разхищаваме храната? Според Иван, всичко е в планирането. От една страна – то ще ни помогне да изхвърляме по-малко, а от друга – ще се отрази добре и на бюджета ни. “Храната пък, която е безвъзвратно изгубена, можем да превърнем изключително лесно в органична тор, която да използваме да обогатим градинката на вилата или зад блока”.
Освен, че можем да „рециклираме“ храната, има още нещо, което можем да направим, при това не само по празниците, а именно – да я дарим.
„Хранителното дарителство е сравнително ново понятие за България, за разлика от развитите държави, където този процес на преразпределение на храна се подпомага с редица закони. Най-общо казано, хранителните донори са бизнеси от хранително вкусовата промишленост, които по една или друга причина не могат да продадат храната, която са произвели и решават да я дарят на организация, която има възможност да я преразпредели, чрез логистичната си инфраструктура, на социални структури като обществени кухни, домове за стари хора, домове за деца, останали без родителска грижа и други.“
В България Българската хранителна банка е нещо като „липсващо звено“ между дарители и реципиенти, обяснява Иван и допълва, че всеки от нас може да дари храна или да стане доброволец.
А каква малка стъпка може да направи всеки един от нас за природата, при това без да коства усилия? Иван има три предложения, а всеки от нас може да се вдъхнови да опита някое от тях.
„На първо място, както вече отбелязах, е доброто планиране на потребление на храна, на второ е подпомагането на благотворителни организации и на трето е разделното изхвърляне на отпадъци – органични и неорганични“.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!