С ветлана Бахчеванова е един от водещите български фото журналисти.

Тя запечатва някои от най-знаковите моменти от прехода след падането на комунистическия режим у нас, но се отказва от тези по нейни думи „еднократни“ проекти  и основава FotoEvidence – издателството, в което снимките са доказателство, че нещо нередно се е случило или в момента се случва някъде.

И то трябва да се промени.

Кои три държави са променени завинаги благодарение на Светлана, екипа на FotoEvidence и фотографи от цял свят – вижте във видеото ни по-горе.

ВИЖТЕ КАДРИ, ПУБЛИКУВАНИ ОТ ИЗДАТЕЛСТВОТО НА СВЕТЛАНА БАХЧЕВАНОВА - FOTOEVIDENCE

Снимките, които са доказателство - FotoEvidence

Когато всички са щастливи – не се случва нищо

Светлана започва да се интересува от фотография преди 89 година, но не и от документалната. Както тя казва – тогава всички е трябвало да изглеждат щастливи и нищо не се е случвало. На практика фото журналистиката е служела като политическа пропаганда.

Затова тя се насочва към актовата фотография. „Фотографирах голи тела, предимно мои приятелки. Не избирах жени, които са съвършени, исках да са такива, каквито са.“ Неочаквано за самата нея, откровените й снимки имат успех и тя е канена на изложби извън страната.

Автор на снимката: Явор Попов
Автор на снимката: Явор Попов Източник: facebook.com/FotoEvidence.Book.Award/

Всичко обаче се променя през 1989 година, когато Светлана става  част от екипа на вестник „Демокрация“. Носи камерата непрекъснато със себе си. „Имах нуждата и смятах че е важно да регистрирам всичко, което се случва. Историята ни“, допълва тя.

Парите не бяха мотивация за ентусиазма в работата“, разказва Светлана за периода, който прекарва в „Демокрация“.

Не си тръгват понякога цели денонощия от редакцията. Когато вестникът започва да издава за първи път разказите на политически затворници, Светлана заснема портретите им  докато те разказват за преживяното от тях по време на режима. Светлана научава факти, за които нито тя, нито голяма част обществото ни подозира. Това я мотивира още по-силно да се занимава с документална фотография и да заснема несправедливостите, с които се среща.

Прекалено добра, за да е жена

„Това, което видях просто спря дъха ми… Хиляди, хиляди хора…“ Това е гледката от сцената, построена до Орлов мост за първия предизборен митинг преди първите демократични избори, които се провеждат в България.

Светлана и нейните колеги , които отразяват митинга са притеснени, че няма да дойдат достатъчно хора, но хилядите, които са там надминават очакванията им. Тя прави това, в което е най-добра: снима ги. А на следващия ден снимката й е на цялата първа страница на вестник „Демокрация“.

Малко след като тази снимка е публикувана, Светлана среща Блага Димитрова. Представят я на писателката като „момичето, което е направило тази снимка.“ Димитрова й казва учудено „Не си представях да е жена.“

Скоро след демократичните промени Светлана заминава извън страната, където наред с работата в издателството и FotoEvidence започва работа по дългосрочни проекти по теми, които отдавна я вълнуват.

Индианци и комунизъм

Голямото послание на фотографията на Светлана и на мисията на издателството й е, че да си космополитен не означава да забравиш корена си, а да умееш да приемаш проблемите на другите като свои.

Защото несправедливостта няма етническа или религиозна принадлежност. Тя е част ов живота и всеки прави избора си дали да се бор с нея - или не.

Развълнувана от съдбата на индианците Лакота в Южна Дакота, Светлана решава да разкаже историята им. Те обаче са изключително недоверчиви към всеки бял човек. Неочаквано дори за самата Светлана това, което ще й отвори вратите там е… комунизмът.

Местният й водач казва на индианците, които те посещават че тя идва от комунистическа страна. Това моментално убеждава Лакота, че тя не е враг и също като тях знае какво е да бъдеш онеправдан.

Според Светлана, ключът към успешния фотографски проект е изграждането на доверие. Това се постига най-често с помощта на местен, който успява да те "внедри" в общността.

Такъв е случаят с три от най-успешните й проекти, довели до реална промяна в Перу, Папуа Нова Гвинея и Сенегал.

Всяка година издателството на Светлана за документална фотография всяка година публикува фотокниги, които отразяват обществен или социален проблем. Три проекта са особена гордост за Светлана и екипа й, като те успяват да донесат реална промяна или поне полагат основите към подобряване на ситуацията. 

Ето кои са проектите и техните фотографи.

A light inside на американската фотографка Даниеле Виласана представя живота на транссексуалните жени в Перу, които са стигмазирани и напълно отхвърлени от семействата им и обществото.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ONLY THREE DAYS LEFT to help bring @alightinsideproject to print!!! Link to support in bio—let's do it for them!! ✨ This book is for these women who are resilient, true to themselves, and fighters every single day even though they are constantly faced by a society that discriminates, misunderstands, and attacks them. If we don't reach our goal, this book WILL NOT be published—*any* amount counts and means so much. ✨ #alightinside #humanrights #trans #transwomen #transisbeautiful #justice #discrimination #educate #lgbtq #peru #latinamerica #photography #documentary #photobook #love #thanks #beauty

Публикация, споделена от Danielle Villasana (@davillasana) на

Лисата на разбиране в перуанското общество обаче е фатален -  момичетата нямат къде да се лекуват и повечето не надживяват 30 години.

Това се променя след издаването на книгата – лекари от най-голямата болница в столицата Лима си признават, че преди да видят кадрите на Даниеле, издадени от FotoEvidence не са имали никаква идея какви са проблемите на трансжените и веднага организират откриването на  кабинет, където те да могат да получат медицинска помощ без да се притесняват.

Даниеле е прекарала три години в Лима, за да може да запечата истинския живот на тези момичета. 

Другите две големи постижения за Светлана и издателството й се случват в Папуа Нова Гвинея и Сенегал.

В Папуа изнасилването, горенето на клада и рязането на крайници на жени са ежедневие.

След  като FotoEvidence издава книгата „Crying Mari“(Mari - на местния език означава "жена") на фотографа Влад Сохин, която документира разказите и белезите на жени, преживели това насилие, престъпленията се криминализират от нововъведения закон и извършителите им отиват в затвора.

Проектът на Марио Крус за съвременното робство в Сенегал успява да освободи над 2000 деца от т.н. даарас – фалшиви религиозни училища, където момчета от 7-13 са жестоко експлоатирани.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Talibes, Modern day slaves @ CNN. Mario Cruz http://edition.cnn.com/2016/03/17/opinions/cnnphotos-sutter-senegal-slavery/index.html

Публикация, споделена от Mario Cruz (@_mariocruzphoto) на

Те са взимани от бедни семейства с обещание, че ще получат образование, но вместо това са оковавани във вериги или принуждавани да събират с просия по улиците  непосилната за Сенегал сума от 8 долара на ден. Ако не успеят да се справят, те са жестоко малтретирани, бити, изнасилвани.

Слухът за кампанията на FotoEvidence за издаването на книгата „Талибе: Съвременни роби“ стига до президента на Сенегал и още преди да отидат да представят книгата там, Светлана и екипът й разбират, че властите са започнали да фалшивите училищата.

Поставихме основата една несправедливост да бъде прекратена“, казва Светлана, като допълва, че промяната не се случва веднага. Тя е процес, но съществуването дори на една книга е малка победа.

Липсата на информация прави обществото невежо и го осакатява“, категорична е Светлана.

И смята, че документалната фотография може да допринесе към  промени, защото от опит знае, че снимката е доказателство. И в някои случаи – то наистина е неопровержимо.

Светлана Бахчеванова беше част от  INSPIRATION PHOTO CONFERENCE, която се проведе в София по инициатива на Клуб Фото Свят. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Илиян Любомиров: Винаги съм искал да имам голямо семейство

Илиян Любомиров: Винаги съм искал да имам голямо семейство

Любопитно Преди 6 минути

" Нищо не може да ме предизвика интелектуално така, както разговорът с малко дете"

<p>Шофираш бързо? Ето как ще те хванат сега&nbsp;</p>

Какво означава засичане на средна скорост: Как работи, колко струва и къде дебне

България Преди 12 минути

Какво точно е средна скорост? Как работи? Колко ще е глобата? И как разберем къде има такива участъци? Ето всичко, което трябва да знаете – просто, ясно и разбираемо

<p>Бившият президент на Перу е осъден на&nbsp;затвор за пране на пари</p>

Бившият президент на Перу е осъден на 15 години затвор за пране на пари

Свят Преди 33 минути

Хумала и съпругата му получават присъди след обвинения за незаконно финансиране от строителната компания Odebrecht

Борисов и "Райнметал" с планове за стратегическо партньорство в отбраната

Борисов и "Райнметал" с планове за стратегическо партньорство в отбраната

България Преди 37 минути

Лидерът на ГЕРБ посети германския град Дортмунд, където се срещна с Армин Папергер – главен изпълнителен директор на най-големия отбранителен концерн в Европа

Бившата съпруга на Майкъл Джексън изглежда неузнаваема (СНИМКИ)

Бившата съпруга на Майкъл Джексън изглежда неузнаваема (СНИМКИ)

Любопитно Преди 44 минути

Американската медицинска сестра Деби Роу се омъжва за Майкъл Джексън на тайна церемония в Сидни през 1996 г.

Започва обстойна реставрация на храма "Света София" в Истанбул

Започва обстойна реставрация на храма "Света София" в Истанбул

Свят Преди 54 минути

Въпреки строителните дейности, църквата ще остане достъпна за посетители

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Свят Преди 1 час

Според информацията на местните власти нападението е нанесло сериозни щети на цивилна инфраструктура

<p>Обама обвини Тръмп в &quot;незаконна&quot; заплаха&nbsp;</p>

Обама нарича замразяването на финансирането за Харвард от Тръмп „незаконно“

Свят Преди 1 час

Бившият президент критикува заплахите на администрацията на Тръмп към университета

<p>Ще освободят ли предсрочно Иванчева? Съдът в Ловеч решава</p>

Ще освободят ли предсрочно Десислава Иванчева? Съдът в Ловеч решава

България Преди 1 час

Делото веднъж беше прекратено, но ВКС го върна за разглеждане

Джийн Хекман

Публикуваха нов доклад за смъртта на Джийн Хекман

Свят Преди 1 час

Съпругата му активно е търсила в интернет информация за грипоподобни симптоми и техники за дишане

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Свят Преди 1 час

Звездата съобщи на своите 10,4 милиона последователи, че е „изгубил контрол“ над дясната страна на лицето си

<p>&quot;Хамас&quot; отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня&nbsp;</p>

"Хамас" отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 1 час

Израелската офанзива продължава, докато хуманитарната ситуация в региона остава критична

<p>Ивелин Михайлов: Вотът на недоверие трябва да мине</p>

Ивелин Михайлов: Вотът на недоверие трябва да мине, в еврозоната не бива да влезе една "убита" държава

България Преди 1 час

Ще има повече гласове в подкрепа на втория вот на недоверие, в сравнение с първия, смята лидерът на партия "Величие"

<p>Силно земетресение разтърси Афганистан</p>

Силно земетресение разтърси Афганистан

Свят Преди 1 час

На този етап няма информация за ранени и загинали хора

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Свят Преди 1 час

Президентът =предвижда мерки за намаляване на разходите за медикаменти и подобряване на достъпа до лекарства