Е жедневно по света се извършват десетки хиляди хирургически операции, като много от тях са доста сложни и със сериозен риск. Този риск може да се намали драстично с помощта на модерни технологии като виртуална и добавена реалност и софтуер. Демонстрация на възможностите на тези технологии направи Стефан Филсмайър, изпълнителен директор на Brainlab, по време на Webit 2019 в София.
Трябва ли да се притесняваме от еволюцията на роботите
Компанията разработва решения, които да помогнат в битката с рака и оперативното му отстраняване. Нейният софтуер вече се използва в над 5000 болници в 100 държави по света. "Операционната зала е най-важният елемент и носител на стойност в една болница, но и най-голямата слабост от към ефикасност", казва Филсмайър. Brainlab казва, че решава този проблем чрез дигитализирането на операциите.
Дигитализираните операции позволяват всяка манипулация да се оптимизира и персонализира според всеки конкретен пациент. При това всичко става много бързо и значително улеснява хирурзите. Софтуерът на Brainlab се възползва от наличните технологии и изследвания, като ядрено-магнитен резонанс и т.н., за да направи уникален виртуален модел на анатомията на пациента - своеобразен дигитален двойник на пациента.
Бъдещето е тук: Как мъж живее с роботизирана ръка (ВИДЕО)
ВИЖТЕ СНИМКИ НА НАЙДЖЪЛ И СПОСОБНОСТИТЕ НА РОБОТИЗИРАНАТА РЪКА В ГАЛЕРИЯТА НИ
Brainlab създава дигитален атлас на пациента, в който се събират и обобщават множество данни за него от различни скенери, снимки и източници на информация и изследвания. Резултатът е 3D модел на пациента с неговите характеристики и особености и точно "картографиране" на детайлите. Софтуерът създава и "адрес" на всяко анатомично местоположение в тялото на пациента, което позволява разпознаването на хиляди детайли и специфики и ориентирането до и в тях при различните методи на наблюдение.
Вижте първия робот-компаньонка в света, която гостува в София (ВИДЕО)
Технологията позволява да се откриват и тумори, като да се определя тяхното местоположение, тип и размери. Хирурзите могат да използват тези 3D модели, за да разглеждат в детайли характеристиките на пациента. Те могат и да "изключват" различни слоеве, за да виждат по-добре това, което ги интересува.
В момента това се прави от голям сензорен дисплейн, на който е зареден софтуерът на Brainlab, Хирурзите могат в реално време по време на операцията да гледат тази информация, да зареждат различни изследвания, модели, резултати и данни. Има и възможност за стрийм на информацията до друг дисплей. Интерфейсът показва в реално време и жизнените показатели на пациента. Случващото може да се записва и анализира машинно след операцията, за да се трупа още повече информация.
Хирургът има възможност да маркира определени зони, например тумори, които след това се отразяват на 3D модела, във всички посоки и ситуации. Виртуалните граници на тумора може да се визуализират конкретно дори и при гледане с микроскоп и така хирургът да е още по-прецизен в манипулацията.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ WEBIT.FESTIVAL 2019 В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
Brainlab работи и по пълно дигитализиране на процеса заедно с компанията Magic Leap. Заедно те работят по виртуални очила и сензори, които да следят всеки един етап от операцията. Очилата ще изобразяват виртуални дисплеи с информация над пациента, както и "атласа" и всякаква друга допълнителна информация. Самият 3D модел ще мога да се наслагва с добавена реалност върху пациента. Така за хирурга ще е много по-лесно и удобно да контролира целия процес и да управлява виртуалния интерфейс без да се мести от мястото си.
Тази платформа е отворена, като компанията иска да привлече още партньори и разработчици, които да създават свои функции и възможности към нея, които да могат да се използват за най-различни медицински цели.
Нидерландски учени произвеждат ток от растения
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!