„Започнах да губя зрението си около 10-годишен и точно тогава ми стана интересно да чета книги“.
Това не е началото на книга, нито сценарий за холивудски филм. Макар че някой ден може и да бъде. Засега обаче е истинската история на Панчо, който още като дете разбира, че ще спре да вижда света около себе си. И всичко около него ще потъне в мрак. Както и става.
„В началото, колегите ми не знаеха как да говорят с мен. Казаха ми, гледа ли този филм, после ми казваха „Извинявай, извинявай.“ Милена също е загубила зрението си и едно от предизвикателствата, които описва, дори не са свързани с придвижването в околния свят. А с общуването.
Повечето хора не знаят как да общуват с незрящи. Ежедневни фрази като „гледай сега“ изведнъж придобиват друг смисъл, когато до теб стои човек, който е с нарушено зрение.
Панчо също казва, че е имало една уж дребна подробност в комуникацията си с хората, за която никога не се е замислял.
Когато с колегите му, които също са с частично или напълно нарушено зрение се съберат заедно и започнат да си говорят, никога не са дават сметка какви са лицата на хората около тях.
И така той осъзнава, че вече повече от 15 години не е виждал изражението на човека, с когото говори. Не знае дали се усмихва, дали е изненадан, дали прикрива тъга. Не знае и какво впечатление е оставил в околните.
„Питайте“. Това е съветът на Милена към всички, които не знаят как да комуникират с незрящи. Съвет, който всички ние можем да приложим навсякъде.
Панчо и Милена не са като всички останали. Те са необикновени по една друга причина.
Те са родени да бъдат водачи.
Доверие в мрака
Млад български ресторантьор решава да предложи „вечеря на тъмно“, или вечеря в помещение, напълно изолирано от светлина. Влизайки там, човек попада в пълен мрак. Когато обаче той стартира бизнеса си и наема на работа сервитьори, се сблъсква с един особен проблем – те не могат да се справят с обстановката, защото едно от сетивата им не работи и те са точно толкова дезориентирани, колкото и клиентите.
Затова собственикът решава да наеме незрящи сервитьори.
И това се оказва една от най-правилните му стъпки.
И когато именно те въвеждат хората в тъмните зали – се преобразяват.
Защото там, в това, което за нас е мрак, а за тях – ежедневие, те стават истински уверени.
И преподават един много важен урок.
Когато група хора реши да влезе в тъмните помещения – те трябва да се наредят в колона по един и да спазват стриктни правила. Леко кривване в страни от пътя може да обърка групата.
„Много е важно да имаш доверие“, обяснява Милена. Казва го на всеки и държи ръцете на хората в тъмното. Там тя е истински лидер и водач.
Лицето, което е срещу теб
За човек, който за час или два е решил да попадне в стая, лишена от светлина, връщането към живота е въпрос на време. А за други – начин на живот.
Можеш да поговориш с някого, но никога не знаеш какво е изражението на лицето му.
Това, както казва Панчо, е проблем – защото не си даваш сметка какво впечатление оставяш. Какви емоции будиш.
Но изкуственият интелект може да промени реалността.
Благодарение на разработката на двама поляци, хората с нарушено зрение могат да знаят какво е изражението на лицето на човека, с когото говорят.
В момента проектът е реализиран като апликация за мобилен телефон, която разпознава седем основни типа човешки емоции като тъга, радост, гняв, страх, изненада и т.н.
Как работи апликацията
Камерата на телефона трябва да бъде насочена по посока на човека, с когото разговаряме. Благодарение на вече съществуваща база данни, която разпознава движението на лицевите мускули, телефонът издава звук, който обозначава съответната емоция. Това значително улеснява незрящите да знаят какво чувства човека срещу тях, когато говорят.
Панчо споделя, че в началото е бил много резервиран към апликацията. В момента обаче я използва, а като допълнение към нея има и тактилни карти, разработени от фотографа Алберто Стайков, които описват самото лице по време на емоцията, така че човекът, който е незрящ, да може да си го представи.
Панчо споделя, че силно вярва в изкуствения интелект, който ще помогне на него, Милена и хората с нарушено или напълно изгубено зрение да могат пълноценно да изживяват емоциите, които всички ние приемаме за даденост.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!