В сяка държава се нуждае от символи на властта.
Такива, които предизвикват респект, които представят по най-добрия начин, такива, които вдъхновяват и показват силата на духа.
От конака до двореца
Следосвобожденска България не е изключение от това правило. Възстановяването на държавата след близо 5 века отсъствие от географската и политическа карта на Европа изисква изграждането на изцяло нов имидж, който ще покаже едновременно славното минало, принадлежността към дадена културна общност, както и визията за бъдещето на държавата.
Една от тези стъпки е изграждането на мястото, което ще е дом за владетеля, съответно и властта.
Първият български княз Александър І Батенберг възлага на австрийския архитект Виктор Румпелмайер да преустрои намиращия се до този момент в центъра на града турски конак в дворец.
Официалното му откриване е на 26 декември 1882 година.
Вторият етап на строителство на сградата е възложено на австриеца Фридрих Грюнангер от княз Фердинанд І Сакс Кобург Готски.
Националната художествена галерия обръща поглед именно към тези години от историята на България с изложбата "Двореца за изкуството", която ще може да бъде разгледана до 12 януари 2020 година.
Основната идея е да се проследи връзката на изкуството с държавата. От историческите извори е известно, че българският монарх обръща специално внимание на изобразителното изкуство, често посещава художествени изложби, насърчава и подкрепя художниците.
Основните акценти са три: пърият от тях е колекцията от картини на цар Фердинанд, част от която се намира днес в Националната галерия.
Другите два са придворните художници българи, както и основни събития в художествения живот на България, пресъздадени чрез документи и специален подбор от творби.
Представени са първите поколения български художници: Иван Димитров, Антон Митов, Иван Ангелов, Ярослав Вешин, и по-младите от тях – Никола Михайлов, Никола Петров, Атанас Михов, Александър Божинов, една от първите професионални художнички в страната Елена Карамихайлова.
Друг интересен в експозицията е завърналият се тази година „Портрет на княз Александър I Батенберг“, рисуван през 1881 в София от немския художник Конрад Вилхелм Дилиц - известен на времето си майстор на портрети на европейските владетели.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!