А ко някой ден пътувате през Полша, това, което ще видите, е безкрай.
В една определена точка небето и земята се сливат и приличат на преспапие, в което гледката се сменя - от безкрайни житни полета, през тополови гори и малки села, потънали в мъгла.
Именно това е гледката, която можете да видите в Долен Шльонск или Слезия, намиращ се в западната част на Полша.
Не е особено трудно човешкото въображение да вижда горски духове между дърветата или водни духове покрай реките.
Освен фантазия, там има и много история. Хората, които живеят там, неволно стават част от големи събития, които обаче невинаги имат щастлив финал и невинаги - героите успяват да оцелеят до края.
Именно тази смесица между реалност и фантазия са основата в литературата на Олга Токарчук - петата носителка на Нобелова награда за литература от Полша.
Олга Токарчук научава, че е станала носител на най-престижната награда за всеки един писател, докато е в Германия.
"Когато разбрах, трябваше да спра, помислих, че е шега", споделя писателката пред Wyborcza.pl.
Олга Токарчук - от хоби до Нобелова награда
Полската писателка е родена в Сулехов, Западна Полша в семейството на полонистка и библиотекар.
Започва да пише още като тийнейджърка, но по нейни думи - това е хоби, за което се срамува да признае.
Завършва психология във Варшавския университет, като по време на следването си се грижи за хора, страдащи от психични разстройства. След като завършва висшето си образование, за известно време работи като психотерапевт.
Дебютира през 1993 година, но истинският пробив идва през 1996 година с романа й "Правек и други времена".
Историята за митологичното полско село, в което Токарчук разгръща въображението си, е истинско литературно събитие.
Следват още романи, които доказват, че тази книга не е била случайност. "Дом дневен, дом нощен", "Бегуни", "Музика от много барабани" са само част от романите, които затвърждават Токарчук не просто като една от най-значимите полски писателки, но и като един от най-значимите автори на нашето време.
И докато успехите й на литературния фронт са безспорни, тя успява да си навлича гнева на по-консервативните представители на обществото.
"Карай плуга си през костите на мъртвите" предизвиква истински скандал сред католическата общност в страната, като някои свещеници дори призовават хората да не четата книгата й.
Но и без одобрението на църквата, литературният свят, както и читателите продължават да търсят творчеството на Токарчук.
Тя е чест фаворит именно на читателите, когато става дума за литературни награди в собствената й страна.
През 2008 година Токарчук получава наградата "Букър" за англоезичния превод на романа "Бегуни"
За творчеството си полската писателка казва: "За мен писането на романи е като да си разказваш сам приказки, но като възрастен. Всъщност, това правят децата преди да заспят. Тогава използват езика на границата между реалността и съня."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!