В секи един от нас го е правил поне веднъж.
Позволил си е секунда невнимание. И в повечето пъти, не се случва нищо. Докато един ден, на някого не се пада нейно величество - късата клечка.
Тогава вече няма връщане назад. Животът се дели на две - "преди" и "след".
За самодисциплината и уважението, културата и нейното присъствие и отсъствие от живота ни, днес говорим с Юлиан Вергов.
"Да запазим прегръдката жива"
Дотук добре.
Публикувахте от Julian Vergov в Петък, 14 септември 2018 г.
Всичко започва с един разговор между Юлиан, продуцентът Александър Христов и професионалния рали състезател Димитър Илиев.
"Митко започна да ни разказва за статистиката в Канада", спомня си Юлиан Вергов и продължава: "Огромен брой катастрофи се случват заради разсейване, хората си цъкат в телефона. Това е абсолютна пандемия.
Всички знаем какво се случва по пътищата тук - само че нямаме статистика, която да ни каже колко от катастрофите в България са се случили заради телефона. А и трудно се доказва.
В този момент си дадох сметка, че и аз съм го правил. И това ми беше една от основните мотивации да започнем тази кампания "Да запазим прегръдката жива". Искаме да накараме хората да бъдат по-внимателни."
Е, да, но спирайки на светофара, често сме изкушени да видим някой нотификейшън или да прочетем съобщение от приятел. "Явно това не е незаконно, явно не можем да го забраним. Виждам съм хора, които си цъкат дори, когато пътуват по магистралата", казва още Вергов, "Друг е въпросът колко е безопасно", допълва той.
"Адът, това са другите"
За добро или лошо, човек никога не е сам. А пътят е едно от местата, на които трябва да бъдем най-отговорни в преценките си. Независимо дали сме на 4, 2 колела или пък сме пешеходци.
И понякога - другите на пътя не са отговорни за решенията, които взимаме.
"Самодисциплината е много важна за движението по пътя. Както и толерантността към всички участници. Понякога съм виждал на ключови булеварди, на които има велоалеи, колоездачите да карат на платното. Важно е всички да се уважаваме.
Проблемът е основно в културата и възпитанието - те ни личат и когато излезем на пътя. Започваме да разсъждаваме "Чакай, сега ще ти покажа" и едва ли не се състезаваме."
На мен това не може да ми се случи
Юлиан Вергов смята, че сред основните неща, които трябва да променим в себе си е усещането, че сме винаги прави.
Една от основните цели на актьора и неговите съмишленици е именно тази - да осъзнаем, че можем да причиним непоправими щети и че не можем да живеем с чувство за безнаказаност.
Актьорът споделя още, че освен видеото, в което шофьор не внимава за пешеходната пътека, са планирани още клипове: "Планираме да направим и видео за пешеходец, велосипедист, моторист... искаме да покажем ситуации с всички участници в движението.
Не да заклеймяваме, че шофьорите или колоездачите са лоши. А да кажем на всички, че отговорността, когато се включим в движението е на всеки един от нас."
Видеата, които са част от кампанията Юлиан и колегите му правят с лични средства. "Правя тази кампания, за да мога да се погледна спокойно в огледалото. Искам да достигнем до колкото се може повече хора, да привлечем вниманието им и да ги накараме да оставят телефоните, когато са на пътя".
NOVA и Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ обединяват усилия в националната кампания „Да запазим прегръдката жива“. В основата на инициативата са осемкратният рали шампион на България Димитър Илиев, продуцентът Александър Христов и обичаният актьор Юлиан Вергов. Кампанията има за цел да повиши обществената чувствителност към един от сериозните проблеми при движение по пътищата – разсейването, причинено от използването на мобилните телефони по време на шофиране.Сподели – накарай повече хора да осъзнаят опасностите от разсейването докато шофират и последствията от своите действия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!