„Истинското щастие не е скъпо. Ако се налага да платиш за него прекалено скъпо, значи то е фалшиво” – Коко Шанел
19 август 1883г.
Сомюр, Франция
В дома на Албер Шанел и Жан Дьовол проплаква втората им рожба – малката Габриел Боньор Шанел, която впоследствие светът ще познава просто като Коко.
Големите предизвикателства в живота най-често се изпречват само пред хората, които имат способностите да ги преодолеят.
А ударите на съдбата не подминават Коко още от детските ѝ години.
Когато е едва на 12г., Коко е принудена да приеме загубата на най-близкия си човек – майка ѝ, която умира от туберкулоза.
Малко след това Албер Шанел изоставя петте си деца под претекст, че тръгва да търси по-добра работа, за да може да изхранва семейството.
„Не разбирам как една жена може да напусне дома си без да се пооправи поне малко – дори само от любезност. Защото никога не знаеш, може би това е денят, в който ще срещне съдбата си. И е най-добре да бъде колкото се може по-хубава за нея”.
Останали сами, без родителска грижа, Коко и нейните братя и сестри са пратени в приют за сираци в католически манастир.
Именно там се ражда страстта на Коко към шиенето и това се превръща в заниманието, което я кара да забрави суровата действителност.
На 18-годишна възраст Шанел напуска приюта и започва работа в местна шивашка работилница.
Докато работи там, Коко се запознава с милионера Етиен Балсан, с когото съвсем скоро започва любовна връзка. Етиен глези по всякакъв начин Коко – с диамантени бижута, скъпи дизайнерски дрехи, приеми на тогавашната френска аристокрация.
По това време Коко започва да изработва и декорира шапки, което от просто хоби се превръща в нейна страст и смисъл на живота ѝ.
Първият магазин, който отваря в Париж, не постига очакваният успех, но именно провалите са най-голямата мотивация за амбициозната Коко Шанел.
В периода преди Първата световна война дизайнерката се запознава с Артър „Бой“ Капел, близък приятел на Балсан, който ѝ помага да се сдобие със сграда и финансови средства, за да отвори магазин във френския район Бретан.
Много популярни френски актриси започват да носят шапките на Коко, което ѝ спечелва известност и престиж в света на модата.
„Ако искате да имате това, което никога не сте имали, ще трябва да правите онова, което никога не сте правили”.
Коко Шанел е една от предводителките на революцията в модата в началото на 20-ти век.
Тя дава гласност на семплите и удобни дизайни, както и на модели, смятани дотогава за запазена марка на бедната част от обществото.
Дизайнерката за пръв път предлага парфюм, който е смесица от няколко аромата. Chanel N5 е парфюм, който се продава в магазините на марката и до днес.
Със започването на Втората световна война Коко затваря всичките си бутици.
Дизайнерката отива да живее в парижкия хотел „Риц”, където остава до края на живота си.
По време на нацистката окупация в Париж Коко остава да живее там и често е критикувана заради връзките си с германците.
След края на войната Коко е обвинена като „помощник на нацистите” и дори е арестувана. Освободена е благодарение на Чърчил, но единственото условие за освобождаването ѝ е тя да напусне Франция.
Шанел заминава за Швейцария, където живее до 1953г.
„Грижата за красотата започва от сърцето и душата. Иначе никаква козметика не помага”.
Коко се завръща на модната сцена през 1954г. след 20-годишно отсъствие. Шанел е посрещната студено от французите, но за сметка на това американците я боготворят.
Коко облича едни от най-харесваните жени в Холивуд по това време, сред които Одри Хепбърн и Лиз Тейлър.
Шанел е била ценител на изкуството и е оказвала финансова помощ на Салвадор Дали и Пабло Пикасо.
Коко Шанел умира от сърдечен удар на 10 януари 1971г., на 87-годишна възраст, в апартамента си в хотел „Риц”. Погребана е в Лозана, Швейцария, и върху надгробната ѝ плоча са изобразени 5 лъвски глави, символизиращи зодиакалния ѝ знак Лъв.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!