Д а рискуваш не е лесно, дори ако си смел.
Всеки разбира, че да скочиш в непознатото носи своите последствия, но какви са те – никой не може да предвиди.
Разликата между тези, които се осмеляват да рискуват и останалите, е че първите са готови да понесат всякакви трудности, временни загуби и разочарования, очаквайки крайния и желан резултат.
И дори и този резултат да не е според предварителните очаквания, смелите хора никога не остават разочаровани. Защо от всяка една ситуация има какво да научим, и във всяка ситуация има нещичко позитивно, което да запомним.
EL PAIS ни запознава с четирима младежи, които загърбват сигурността, уютния офис и заплатата, която получават всеки месец, за да последват мечтата си и да станат доброволци в различни краища на света.
Ирене Матео, 25г.
Учител по испански в Того
Преди няколко месеца Ирене е поставена пред важен избор: да приеме предложение за работа като преподавател по испански в училище в Андалусия или да се премести в Того и да преподава в университет в столицата Ломе, като част от международен проект.
„Много се страхувах. Едно е да отидеш на екскурзия в Африка или да доброволстваш за две седмици. Съвсем различно е да предприемеш нещо, което ще се проточи за много по-дълго време”, разказва Ирене.
„Трябва добре да прецениш физическото си състояние, както и психическото – възможно ли е да се справиш с живота в една страна от Третия свят?”.
Въпреки че приятелите ѝ, близките и разумът ѝ я съветват да остане в Испания, тя все пак решава да замине.
Взима това решение, защото не може да си представи живота си без да помага на останалите. Ирене е била доброволец в Андалусия, Франция, Словения. Още на 18-годишна възраст започва да се грижи за възрастни хора в свободното си време.
„Работих една година в университета в Севиля, но се чувствах като затворник. Сякаш не помагах на никого. Това, което правя в момента, е много по-благородно”.
Хави Лосада, 26г.
Доброволец в екологични ферми в Чили
Хави се занимава вече три години с писането на докторската си дисертация, когато решава да остави това занимание и да продължи живота си в много по-различна посока.
„Почти бях приключил, но в един момент започнах да усещам, че всичките нерви и притеснения ще ми костват доброто здраве, така че трябваше да предприема нещо”, споделя Хави.
Тогава Хави се сбогува с близките си, купува си самолетен билет за Сантяго де Чили и се озовава на 10 000км от дома с идеята да работи в екологични ферми.
Първоначално Хави започва да обикаля и да разпитва хората и по този начин намира първата ферма, в която започва да доброволства.
Оттогава той не спира да обикаля Патагония, от ферма във ферма. Заплащат му с подслон и храна, а следващата дестинация открива, разговаряйки с хората.
„Усещам една необикновена свобода, която ми дава възможността да избирам собствения си път.”
Лола Асенхо, 26г.
Доброволец и еколог
„Нова година, нов живот” – това си казва Лола Асенхо в началото на 2019г.
Лола се дипломира като еколог, а работата в международна компания, за която околната среда е просто маркетинг и източник на пари, започва прекалено много да ѝ тежи.
Поради тази причина Лола решава да предприеме рязка промяна в живота си и се записва като доброволец-еколог по случайно открита програма. Така тя прекарва два месеца около река Ебро, работейки за опазването на биоразнообразието в региона.
След края на този проект Лола се записва в друг подобен, който е свързан с пътуване из високите планински части на Европа.
Работата на доброволец се е превърнала в някакъв вид опиат за Лола, на която ѝ предстои да предприеме поредното пътуване с цел опазване на природата.
„Трябва обаче да бъдете внимателни, като търсите подобни проекти. Добре преценете дали работата, която ще вършите, ще ви хареса. И също така се уверете, че няма да се възползват от вас. Защото да си доброволец не означава само да даваш, но и да получаваш”, споделя Лола.
Алваро Торесия, 26г.
Участник в младежки обмени
Преди четири години животът на Алваро напълно се променя.
Тогава той открива програмата за младежки обмен на студенти Youth exchanges, финансирана от Европейската комисия, която позволява на младите хора да прекарват между 5 и 21 дни в чужди държави.
Темите на тези обмени винаги са от социален характер.
„Първият ми проект беше в Италия и се отнасяше за изразяването на емоциите чрез изкуството. Стори ми се гениално, защото в работата ми липсваше именно артистичната част”, споделя Алваро.
След това изживяване Алваро започва да развива кариерата си на инженер, но жаждата му за приключения не може да бъде удовлетворена.
„Знаех, че струвам много повече от една цифра на края на месеца. Оставях всичките проекти, в които ми се щеше да участвам, само защото нямах време”, споделя той.
Така Алваро решава да напусне работа и в продължение на година участва в подобни младежки обмени.
До този момент Алваро е бил доброволец в Хърватия, Нидерландия, Италия и още много места. А списъкът му тепърва предстои да нараства.
Алваро има специално послание за всички онези, които четат тези редове и усещат, че искат да променят нещо в живота си:
„Ако всеки ден се прибираш вкъщи и не знаеш какво точно правиш с живота си, то значи нещо трябва да се промени. Не можеш да очакваш различни резултати, ако продължаваш да вървиш по същия път.
Излез и пробвай. Ако проектите, които опиташ, не ти харесат, нищо не ти пречи да се върнеш към предишния си режим. Но самото решение да направиш нещо различно, ще те зареди с толкова енергия, и, повярвай ми, ще си благодарен за това цял живот”.
(Във видеото горе научете повече за кухнята за социално слаби в София)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!