И вана Васева е едва на 20-годишна възраст, но пред нея вече има една сериозна дилема: дали да остане в България или да се развива на друго място.
Тази дилема обаче не е само нейна, а на цяло едно поколение млади българи, които могат да заминат да учат в чужбина. И да се върнат отново - но само за летните ваканции и отпуски.
"От моя випуск, който е от 160 души, след като завършихме в България останаха по-малко от 10 човека. Аз самата уча в Щатите, прекарах последната година в Сан Франциско. Върнах се заради коронавируса", казва още Ивана.
Докато обаче е в родината, тя решава да не губи времето си и започва стаж към Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца към Нов български университет. В центъра се провеждат научни анализи и изследвания, насочени към децата, които растат в центрове от семеен тип. "Докато говорехме с доктор Галя Маркова какво се случва с младите хора, настанени в институции, разговорът постепенно се измести към това дали младите хора, които са израснали в т.нар. "традиционно семейство" всъщност усещат подкрепа.
Фактът, че растеш с майка и баща не означава, че всичко в семейството е наред. Искахме да обърнем фокуса именно към това - какво не споделя нашето поколение и защо", разказва още Ивана.
Инициативата "Диалог за себе си"
Над 60% от българските младежи се чувстват неподкрепени и рано започват да вредят на себе си, сочи изследване на Световната здравна организация.
По този показател страната ни се нарежда на последно място в Европа.
"Самата аз усетих това, когато попаднах в Щатите", дава личен пример Ивана и допълва: "В България, ако имаш проблем, трябва да показваш твърдост, нямаш право на признаци на слабост. Това обаче се натрупва във времето и може да стане опасно. Първо за теб самия, после и за околните. В Щатите не е така - там ако имаш проблем, казваш. Казваш, че не се чувстваш добре, отиваш на психолог.
Нещо не е наред с администрацията - оплакваш се и търсиш решение. А тук сякаш трябва да стискаме зъби и да чакаме да мине от само себе си. "
Затова проектът на Ивана и Ноу-хау центърът насочва фокуса върху проблемите на младите хора между 18 и 25 годишна възраст.
Целта на "Диалог за себе си" е да проучи каква част от младите хора на възраст между 18 и 25 години не усещат подкрепа на идеите си, какво им липсва, чува ли се гласът им при взимането на сериозни „възрастни“ решения.
Проучването
Първата фаза от проучването, наречена „Какво значи подкрепа и има ли почва у нас?“ ще се проведе под формата на диалог в групи от 10 души.
Всеки младеж на възраст между 18 и 25 г., който проявява интерес, може да се включи, чрез попълване на този регистрационен формуляр
Предвидени са две срещи на живо и една онлайн дискусия. Първата сесия ще бъде на 30 юли ( четвъртък).
За всеки участник е предвиден сертификат за участие в изследователския проект, а сформиралите се в хода на дискусиите групи сами ще изберат как да продължат тази инициатива и как да я използват, за да се постигне промяна — младите хора да се чувстват по-подкрепени.
Селдващия месец, на 13 и 14 август се планират още две срещи, за които все още можете да се запишете.
Целта
"Целта е да създадем група,в която никой не се чувства застрашен или трябва да се поставя в отбранителна позиция.
Идеята е да споделим в кои сфери от живота ни не сме усетили подкрепа. Например - ако у дома или в училище никой не провежда с нас разговора за сексуалното образование - и имаме нужда да знаем повече, но нямаме към кого да се обърнем, ние ще знаем, че младите хора имат нужда от информация. И ще потърсим институции о организации, за да видим какво можем да направим по този въпрос.
Същото се отнася обаче и за оставането в България. Родителите ни казват, че трябва да заминем, че тук образованието не е на достатъчно добро ниво, че искат да се развиваме в друга държава. Искаме да разберем - защо хората мислят така и защо младите предпочитат чужбина, какво им липсва тук."
Ако сте на възраст между 18 и 25 години, вижте в линка по-долу как можете да бъдете част от инициативата, която има за цел да отговори на въпроса - в кои сфери на живота младите хора в България се чувстват неподкрепени:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!