Т ой е обявен за един от най-великите гласове на България.
Песните му не са просто мелодии, които са фон, а са истински шансони - запяват се леко, но се превръщат в част от живота на поколения.
"Моя страна, моя България" е обявена за неофициалния ни химн.
На днешния ден, 23 декември, си спомняме за Емил Димитров.
Факирът Мити, Мадам Сиси и техният син
Емил Димитров е роден в семейството на Димитър и Анастасия Димитрови в Плевен през 1940 година.
Майката е французойка, а двойката се занимава с илюзионни изкуства.
Артистичните псевдоними на съпрузите са Факирът Мити и Мадам Сиси. Бракът им обаче не е успешен и Анастасия се завръща във Франция.
Емил остава в България, но посещава често майка си във Франция.
Още като дете започва да се увлича по музиката и изкуствата, а акордеонът е първият инструмент, на който бъдещият музикант се научава да свири.
Арлекино, Арлекино...
През 1960 година Емил Димитров е приет да следва актьорско майсторство.
Въпреки това обаче, музиката ще бъде истинското призвание и така на един концерт, където водещ е легендата Коста Цонев, Емил Димитров изпълнява "Арлекино, Арлекино"
Именно това изпълнение ще предопредели пътя на изпълнителя и ще го остави на сцената, но не в ролята, която си е представял - ще бъде там в ролята на певец.
В началото на 60-те години формира оркестъра на "Синьо-белите", с който започват да изнасят концерти в България и чужбина.
Пълнят зали, стадиони, а популярността им не спира да расте.
Моя страна, моя България
В началото на 70-те години Емил Димитров пише една от най-популярните си песни.
Тя ще бъде наречена неофициален химн на българите по света, а в множество класации ще бъде определена като най-добрата българска песен на 20 век.
Песента е "Моя страна, моя България".
Тя първоначално излиза във Франция под името "Моника". На български, автор на текста е Васил Андреев. Властите обаче забраняват песента, защото в нея цензурата открива буржоазно влияние и намеци за емигрантство.
Емил Димитров разказва: „Обвиниха авторите й, че е писана за български емигранти в чужбина, като не са прочели в текста „ще се върна”.
Освен че прави някои от най-знаковите песни на България, сред които "Ако си дал", "Нашият сигнал", създателят на българските шансони е и първият българин, вписан в Съюза на френските композитори.
През 1972 година песента "Джулия", композирана от Емил Димитров става хит в Европа, а освен това, той създава още 10 композиции, станали популярни извън границите на България.
Емил Димитров има перспектива за кариера във Франция - но поради тъгата си по родината, той избира да остане в България.
Певецът не е одобрен за членство в Съюза на българските композитори, тъй като не отговаря на изискванията - няма музикално образование.
Емил Димитрова си отива от този свят на 30 март 2005 година.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!