С лучайностите в живота рядко съществуват.
Мигел де Сервантес и Уилям Шекспир се раждат през 16-ти век, в една бурна обстановка на Стария континент.
След безпрецедентното пътешествие на Христофор Колумб и достигането на бреговете на Америка империите в Европа започват борба за завладяването на новоооткритите земи.
Фернандо Магелан осъществява първото околосветско пътешествие, Николай Коперник публикува хелиоцентричната си теория, а Османската империя е в своя разцвет под управлението на Сюлейман Великолепни.
Испанският писател и драматург Мигел де Сервантес Сааведра се ражда през 1547г. Годината, в която умира един от най-познатите конкистадори – Ернан Кортес, както и Хенри VIII, крал на Англия и основател на англиканската църква.
Бащата на „Отело” и „Хамлет” е роден 17г. по-късно – през 1564г. В същата година, когато умира един от най-великите скулптори на всички времена – Микеланджело Буонароти.
Шекспир и Сервантес са не само доайени в литературата за своето време, а и до днес техните произведения са образец и пример.
Двама гении, изпревали времето си и успели да оставят след себе си класики, които ще се помнят за вечни времена. Уилям Шекспир и Мигел де Сервантес определено имат нещо общо помежду си – мисията им е била да променят света, който ги заобикаля.
Сервантес например до толкова повлиява върху развитието и обогатяването на испанския език, че и до днес той често е наричан „езикът на Сервантес” (от испански: la lengua de Cervantes).
Уилям Шекспир, за разлика от испанския писател и драматург, не добива популярност приживе. Славата му се разпространява по целия свят едва през 19-ти век, а днес пиесите му са едни от най-предпочитаните за пресъздаване, както на театралната сцена, така и на големия екран.
Животът на Мигел де Сервантес преминава от малкото градче Алкала де Енарес, намиращо се в близост до испанската столица, през Рим, където опознава ренесансовото изкуство, битката при Лепанто, в която взима участие, петгодишното пленничество в Алжир, раждането на литературния му шедьовър „Дон Кихот” до един тъжен и незаслужен край на 23 април 1616г. в дома му в Мадрид.
Сервантес оставя след себе си дълбока следа. Както в испанската история и литература, така и в световните архиви и мемоари.
А „Дон Кихот” е роман, който всеки трябва да прочете поне веднъж в живота си.
Историята на Дон Кихот и Санчо Панса често е слагана в рамките на комичното, но тя всъщност описва най-тайните кътчета на човешката душа.
Творбата на Мигел де Сервантес е разказ за самотата, надеждата и отношенията между хората. Неслучайно Шопенхауер определя "Дон Кихот де ла Манча" като един от четирите най-велики романа, писани някога.
Английският драматург Уилям Шекспир също напуска земния си дом на 23 април 1616г., въпреки че някои експерти спорят за съвпадението на датите на смърт на Шекспир и Сервантес.
Шекспир създава едни от най-великите си произведения в периода между 1589г. и 1613г. Тогава пише предимно трагедии, сред които „Хамлет”, „Отело”, „Макбет”, „Крал Лир” и други.
За личния живот на Шекспир няма много сведения, но със сигурност се знае, че когато е на 18г., се жени за Ан Хатауей, от която има три деца – Сюзана, Хамнет и Джудит.
Синът на Уилям и Ан – Ханмнет умира едва на 11-годишна възраст, а след смъртта на английския поет и драматург двете му дъщери не успяват да продължат пряката линия шекспирови потомци.
Популяризирането на произведенията на Шекспир става толкова късно, тъй като самият той никога не е проявявал интерес да публикува творбите си. Това, което го е интересувало, е било да види пиесите си да оживяват на сцената.
На днешната дата са си отишли двама майстори на словото, основоположниците на съвременната европейска и световна литература.
В тяхна чест през 1995г. ЮНЕСКО обявява 23 април за Международен ден на книгата и авторското право.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!