О стровът, който вдъхновява редица писатели, художници, музиканти, режисьори и дори цяла революция, все още е далеч от съвременните технологии.
Въпреки всичко, което Куба е дала на света като музика, изкуство и култура, някои от съвременните достижения все още са забранени на територията на страната, където все още режимът не позволява на народа да се докосне до напредъка на света.
Група млади хора обаче са твърдо решени да променят това. За първи път през 2018 година, правителството разреши 3G интернета в страната, но той все още е недостъпен, бавен и освен това - непосилно скъп за местните.
Въпреки това обаче, младите хора за първи път се докосват до социалните мрежи. И започват да осъзнават силата им.
Абрахам Хименес, журналист, казва: "Вярвам, че интернет ще донесе нов вид революция в Куба. От ноември миналата година - досега, мога да ви изброя списък със събития, които щяха да са невъзможни без интернет."
Независима ЛГТБ демонстрация, независима демонстрация за правата на животните... Интернет дава глас на тези, които преди го нямаха."
Мирна, Серхио и Али са трима души, всеки един от които е открил своето място в интернет.
Серхио, който е само на 19-годишна възраст, вече се бори за правата на животните в страната. Той е член на група във Фейсбук, където всеки, който открие изоставено или ранено животно, може да публикува снимка и да потърси помощ.
Момчето ни отвежда в дома на Гретел, която е превърнала къщата си в приют за 55 котки. Младата жена обяснява, че когато решават да направят мирен протест за животните, правителството е изненадано.
Очаквали са на него да присъстват 5 души, а на събитието идват близо 500. Според младите активисти ако успеят да променят законите и да се преборят насилието над животни да бъде криминализирано, това ще доведе до още промени.
Мирна, която е близо на 50-годишна възраст, се занимава с образователна дейност в нейната общност и е активист на ЛГТБ движението в страната. Правителството забранява ежегодния прайд, така че активистите решават да се организират сами в интернет. Резултатът - отначало са обградени от журналисти, но в последствие - и от полицаи.
Няколко от участниците са арестувани по обвинение на контра-революционна дейност. Въпреки това обаче, Мирна казва, че няма да спре да се бори за правата на общността си.
Али, който е завършил университета в Хавана, е отговарял за соцалните мрежи на местното радио. Той напуска и в Туитър открива негов "идеологически" опонент. Двамата решават да направят подкаст, въпреки различията си. В момента платформата им е място, където хората дебатират и излагат позицията си за бъдещето на Куба.
Дали интернет ще успее да промени Куба, може да покаже само времето. Арабската пролет е пример за това как социалните мрежи успяха да предизвикат масови протести и възмущението на младите от политиката на правителствата, но за съжаление пред очите на света, пролетта се оказа прекалено кратка и изпепелена.
За момента, правителството на Куба все още налага строи ограничения за ползването на интернет, като основното притеснени на властите в страната - по техни думи, не е самият интернет, а апликациите, които младите хора използват. И върху които правителството не може да има пълен контрол.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!