90-те години, квартал „Факултета“
Методи Асенов е бивш футболист на „Академик“ София. Никой обаче не може просто така да остави тази игра. Макар и да работи в хладилен завод, той продължава да играе – в отбора на предприятието.
Методи обаче е и баща на двама сина. А в тези времена, дрогата и други изкушения започват да навлизат в квартала и като всеки родител – той се чуди как да опази децата си далече от всичко, което може да им навреди.
Сякаш за миг, а може би не, в него се ражда идеята чрез спорта да държи синовете си далече от изкушенията. И когато започва да реализира идеята си, дори за миг няма представа колко далече ще стигне.
Как се поставят основите
Методи запълва свободното време на децата си с тренировки. Преценява, че е добра идея да ангажира и приятелите им.
Бате Мето, както го наричат всички, се фокусира върху реализирането на мисията си да създаде перспектива за младежите в квартала чрез спорт. „Тогава беше голяма наркомания във „Факултета”. Исках да предпазя децата, да не станат крадци и наркомани”. Така той започва да води тренировки всеки ден.
Ситуацията обаче не е лесна и за самия Методи.
Той е съкратен от работата си в завода и се опитва да отвори кафене – цялото семейство е ангажирано в идеята за семеен бизнес.
Паралелно с това обаче, се грижи и за всички момчета от отбора. Те идват на гости у дома, гледат мачове, коментират ги, а жена му приготвя храна за 20 души, дори пере екипите на децата на ръка, защото нямат пералния.
За миг обаче и дума не става за отказване. И резултатите започват да идват.
Цар футбол и вятъра на промяната в квартала
Бате Мето си припомня с усмивка как възпитаниците му, които тогава са 12-годишни, спечелили първо място в училищното първенство в квартал „Красна поляна” през 2002 година.
После стават първенци в „Зона София”. „Играхме регионално с цяла България. Класирахме се сред най-добрите 8 отбора от 620 училища. Взехме бронзови медали. През 2004 г. участвахме в международни турнири в Албена. Участваха 25 държави. Представяхме България и София, тъй като имаше и други български отбори. Спечелихме първото място”.
През 2001 г. Методи регистрира детско-юношески отбор ФК „Орлетата”. Прави го, за да може да осигурява екипи и топки за младежите. В един момент тренировките вече се посещават от 40-50 деца. „Моята цел беше не само футбол, а да задържим децата в училище”.
С Виктор Кирков, треньор на „Отбор на Надеждата“ се запознават през 2015 година. Тогава Методи тъкмо е преименувал ФК „Орлетата” на Обединен спортен клуб – Рома М, защото иска да обедини повече спортни дейности. За жалост не успява да намери финансиране, а и треньори. „С Виктор ни срещна представител на неправителствена организация на футболното игрище в квартала. С децата имахме тренировка”.
Методи веднага се присъединява към екипа на спортния мениджър и се заема с организирането на тренировки. Най-талантливите младежи се включват в селекционните турнири на „Отбор на надеждата”.
„Първите, които се присъединиха към тима, представиха България на Световното първенство за бездомни хора през 2015 година и се класираха на рекордното 9-то място”.
Наръчникът на Методи
Методи Асенов има доказана методология. Той е не само спортен треньор. Разговаря с децата като възпитател, дори и като баща. Старае се да им помогне да изградят важни лични качества, за да имат добър старт в живота.
„Някой може да е добър футболист, но ако е невъзпитан, не го приемам на тренировки. Има моменти, в които съм и психолог. Питам ги, например, с какво могат да помогнат на родителите си. Обяснявам им, че трябва да се държат добре, да учат, да се стараят да помагат вкъщи, на по-малките. Давам им примери със световноизвестни футболисти от ромски произход, които са успели благодарение не само на таланта си, а най-вече на трудолюбието, дисциплината си. Говоря им, че трябва да имат образование, за да могат да станат треньори или да имат друга професия”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!