Я пония е държава с технологии, които изумяват, но също така - там традициите са начин на живот.
Страната на изгряващото слънце е запазила невероятни обичаи и дух, които няма как да преминават през вековете, ако хората не се грижат за тях.
Една такава традиция е сакето. Оризовата напитка се приготвя традиционно от мъже, но в рода Йошида се налага бърза промяна.
Мако Йошида и 200-годишната история на рода
Мако е едва на 24-годишна възраст, когато баща й се разболява и вече не може да работи и поддържа семейния бизнес.
А препитанието е правене на саке. Родовата традиция е с близо 200-годишна история, предците на Мако са приготвяли напитката.
Има обаче една подробност: всички майстори, са били мъже.
Въпреки това, младата жена няма избор: за да продължи традицията в семейството, тя трябва да бъде нарушена.
Така, Мако застава на чело на производството.
Тоджи
Sake brewing was once an occupation closed to women in Japan. But a new generation of brewmasters is on the rise. Mako Yoshida is one of them.
— Great Big Story (@greatbigstory) April 28, 2020
This Great Big Story was made possible by @NMFinancial. Here for what’s most important, today and tomorrow. pic.twitter.com/D5otSfoBlf
Тоджи е човекът, който отговаря за целия процес на приготвянето на саке.
Обикновено в Япония, синът наследява занаята на бащата. Така е и в семейство Йошида - от 214 години, тоджи става синът в рода. Мако обаче има по-малка сестра, така че когато бащата е тежко болен, трябва да се вземе решение на кого ще бъде поверена титлата тоджи.
Майката на Мако, която е президент на компанията е категорична. Това трябва да бъде голямата й дъщеря, Мако. "Има само един човек, който може да бъде тоджи като баща ти. И това си ти", отсича жената.
В началото Мако е ужасена. "Само човек с опит и образование може да бъде тоджи. А аз не усещах, че ще се справя достатъчно добре", спомня си младата жена. Само че пред нея няма избор - така тя смело влиза в бизнеса на производството.
Семейството има собствени оризови полета, от които взима суровината за сакето - ориза. "Щастлива съм, че можем да разчитаме на себе си", казва още Мако.
Не след дълго, тя става най-младата жена в бизнеса със саке. Изненадващо за мнозина, именно нейното саке започва да получава златни и дори платинени медали на изложения в Лондон и Париж.
Мако обаче споделя, че без да е искала - е проправила пътя за още много млади жени, които искат да произвеждат собствено саке. В момента има още по-млади момичета, които смело са се впуснали в това предизвикателство.
"Радвам се, че младите жени навлизат в индустрията. Мисля, че си влияем добре една на друга, а това помага за производството на по-добър продукт."
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!