"Което човек не може да види с очите си и да чуе с ушите си, намира го с душата си."
"Железният светилник", Димитър Талев
Можем да обърнем поглед 200 години назад и да видим какво е имало в душата на монаха Рафаил.
В нея е имало вяра, която той е изобразил на дървен кръст. Упованието му в Бога е пресъздадено в 36 религиозни сцени с повече от 600 миниатюрни фигури, резбовани върху разпятие от чемширово дърво.
Монахът работи по творението си 12 години. И губи зрението си за земния свят - от изтощителната работа, очите му престават да виждат.
Днес Рафаиловият кръст се пази зад дебело стъкло в Рилския манастир и е смятан за един от шедьоврите на дърворезбата не само в България, но и в света.
ВИЖТЕ МАЙСТОРСТВОТО НА БЪЛГАРСКАТА ДЪРВОРЕЗБА
Животът на това творение обаче не приключва зад витрината. Той продължава във вдъхновението на Алексей Алексиев, който създава нов резбован кръст.
На майстора са необходими 7 години, за да успее да го завърши.
"Всичко е на око и на дневна светлина", разказва Алексей, "без помощта на лупи, изкуствено осветление или на машина".
Творбата разказва житието на Иисус Христос от раждането до възнесението.
Разпятието е изработено от 300-годишен изсъхнал чемшир, който майсторът намира сам в гората. Алексей обяснява, че това е една от най-твърдите дървесини за обработка, които могат да се намерят по нашите земи.
Някои от елементите са с дебелина от едва 6 милиметра.
Това обаче не е първата дърворезба на Алексей. Той е известен с дърворезбите на открито в София, като например в АГ-болница "Шейново", локалното платно на Цариградско шосе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!