Даденост. Това беше за нас всичко преди коронавируса, само че нещо невидимо за очите наистина ни показа същественото в живота. И докато учени, вирусолози и специалисти се надпреварват с времето, за да открият ефективно лечение или ваксина, медицинските служители се борят за живота на милиони хора по цял свят. Борят се и за глътка въздух. Която без надеждни защитни средства, може да се окаже фатална.
Именно в тази борба се включва Божана от "Air Collective", международна инициатива с над 170 доброволци.
Тя, заедно с екип специалисти от България доразвиват вече съществуваща в няколко европейски държави идея за предпазна маска, която да осигури нужната защита на хората от първа линия, които контактуват непосредствено с най-тежките случаи на COVID-19 и не излизат със седмици от инфекциозните отделения.
За Vesti.bg и Вдъхновените Божана разказва как започва всичко: „Първоначално инициативата стартира като “DIY Ventilators” и основната й цел беше чрез сътрудничество на екипи от цял свят да се създадат машини за апаратна вентилация на принципа “направи си сам“. Методът, който инициативата ползва е на отворена колективна разработка или работа в сътрудничество на инженери и друг тип специалисти. Той заляга и във философията на много иновационни центрове. Тъй като аз съм част от "Resonator", хъб за споделени иновации, за мен беше интересно как такъв проект ще се развие ускорено в кризисната ситуация на пандемия.“
Основателят на “DIY Ventilators“ – Салим Вирани, който е създател на редица програми за иновации във Великобритания, Африка и Южна Америка е един от основните мотиви Божана да се включи в идеята за разработване на иновативната маска за многократна употреба.
Каква е идеята?
Божана разяснява какви са разликите между продукта, който са създали и досегашните средства за предпазване: „Масовите маски и предпазните средства, ползвани от медицински служители не предоставят 100% защита срещу COVID-19.
Те покриват лицето частично – само носа и устата или само очите. Много от болниците в страната, които са получили маски N95 и FFP3 са в непрестанна нужда, защото те са за еднократно ползване и има изчерпване на количествата в страната и в световен план. Маските ни ползват базата на маска за шнорхелинг, която ние адаптираме към ново приложение.
Те са подходящи за многократна употреба с възможност за регулярна дезинфекция чрез гама лъчи, технология, налична в повечето болници. Отменят нуждата от ползване на очила в комбинация с маска, което води до запотяване.
Българската следа
Освен това, маските са устойчиви и ще могат да се използват и при други инфекциозни заболявания.“ Какво представлява маската и каква е българската следа в измислянето на дизайна? Божана разяснява: „Самата маска за шнорхелинг покрива цялото лице и създава добро прилепване. Отделно разполага с вътрешен разделител, който спира притока на въздух към очите. Дизайнерът на тази маска е българин, който живее във Франция, с когото също успяхме да се консултираме.
Новото приложение за предпазване на медиците се постига посредством нов накрайник на маската за шнорхелинг, който ние произвеждаме чрез FDM нишкова технология (fused deposition modeling).
“Моделът е разработен така че да може сравнително лесно да се 3D принтира и на любителски машини, но ние използваме професионалната техника и инженерни материали. Това ни позволява да изработваме по-големи количества с по-надеждно качеството. Към накрайника нашият екип прибавя и два броя антибактериални и антивирусни филтри. А маските за кислородна терапия включват и медицински клапан за контрол за налягането от типа PEEP и допълнителен шлаух“, разяснява още Божана.
За нея и екипа, който разработва модела обаче има една основна трудност – че в момента медицинските екипи са натоварени и не могат да дадат бърза обратна връзка. „Знаем, че лекарите имат много отговорна работа и ние не сме приоритет, така че ги очакваме с разбиране да споделят, когато могат впечатленията си от маските. От друга страна, за нас е важно да получим верификация за сигурността на комплектите и да ги подобряваме ако е нужно, така че такава обратната връзка се чака тръпнейки“.
Чакането обаче си заслужава. След предоставянето на първите бройки и известен период на напрегнато мълчание, резултатът обнадеждава всички: „Първата зелена светлина ни даде д-р Ангелов, изпълнителен директор на УМБАЛ Александровска ЕАД в гр. София, който заяви голямо количество предпазни маски за персонала на болницата.
Това ни мотивира да направим доставката със собствени средства и дарения от приятели. Получихме потвърждение, че маските са по-защитени от останалите за еднократна употреба и от д-р Величка Кадийска, Директор на Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести - Перник. Подобно мнение сподели и Доцент Арабаджиев от УМБАЛ “Проф др Стоян Киркович” АД, гр. Стара Загора. Общото мнение е, че маските превъзхождат останалите защото решават и друг голям проблем - запотяването на защитни очила поради носенето на еднократна маска“, разказва Божана.
Какво следва
Освен Божана Иванова, екипът който разработва маските се състои от Момчил Петров, Натанаил Стефанов, Димо Димов, Михайло Николич, Михаил Ангелов , арх.Енрико Рипуц и Петър Петров.
Всички те работят доброволно и влагат собствени средства и време в производството на маските, но в момента към тях има запитвания от още болници. За да успеят да задоволят нуждите на здравните заведения, те започват кампания в Help Karma, като всеки, който желае може да дари. Събраните средства ще се използват за материали за изработка и транспортни разходи, а трудът на българския екип ще продължава да бъде доброволен.
Всеки, който желае да помогне за каузата на Air Collective може да го направи тук:
AIR COLLECTIVE - ПРЕДПАЗНИ МАСКИ ЗА МЕДИЦИ
А Божана ни напомня, че запазването на живота на лекарите, медицинските сестри, санитарите, шофьорите на линейки и доброволците на първа линия е основна мотивация за нея и колегите ѝ. „Мотивирани сме от каузата да предпазим лекарите на първа линия в битката срещу COVID-19, както и да помогнем на пациентите, които не са в критично състояние. Доброволчеството като всяка друга дейност има своите трудни моменти, но обратната връзка от лекарите е фактор, който ни зарежда с нови сили“, завършва разказа си Божана.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!