С офия Калинова е една от младите личности на България, които преследват целите и мечтите си и не се отказват въпреки препятствията по пътя към успеха.
София Калинова разказва повече за живота и постиженията си в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg и “Вдъхновените”
Тя се бори за правата на глухите още от ученичка. Когато е в 12-и клас й забраняват да се яви на матура по английски език, защото един от елементите на изпита е слушане с разбиране.
София отказва да смени предмета си и успява да убеди МОН да положи изпита. Благодарение на нея всички глухи ученици могат да се явяват на матура по чужд език.
През 2015 г. българката е избрана за една от десетте най-изявени млади личности в света.
Български лекар създава 3D импланти за хора и животни
“Бях отличена в категория "Хуманитарно/доброволческо лидерство" заради борбата ми за равен достъп до образователните възможности, кариерна интеграция и социално равенство на глухите хора в България. Също така съм съосновател на Европейски студентски съюз на глухите и на Български студентски съюз на глухите, с цел защита социалните права на глухите студенти, и др.”, разказва тя.
Българката, която създава иновативни продукти за женското здраве
Младата дама специализира в най-старото юридическо училище в Ирландия, защото иска да стане първият глух адвокат в страната и да може да пледира във висшите съдилища.
Кирил Петков: Българинът, който откри полезна бактерия в бяло кокиче
“В момента работя като изпълнителен директор в Комисията за човешките права и равенството към Министерството на Правосъдието на Ирландия и дистанционно работя за Съюза на глухите в България по политически и международни въпроси”, допълва София.
Как млад българин подобрява българското образование
Независимо от натовареното си всекидневие тя отделя време и за доброволчество. Член е на Управителния съвет на Ирландския съюз на глухите и участва в междуведомствената работна група по изготвянето на проект на Закон за българския жестов език към Министерството на образованието на Република България.
Българка избрана за декан на световен университет
През годините София проучва условията за образование за глухи студенти и в резултат става автор на „Наръчник за глухи студенти в Европа“. В него е събрана информация за правата на глухите студенти не само на международни и европейски документи, но и такива на национално ниво (в повечето страни на Европа). Книгата е издадена през 2017 г. със спонсорството на University College Dublin (UCD) – университетът, който тя завършва.
Тази жена не позволява нищо да спре мечтите й
“Аз и моят колега Тимъти Роуис от Белгия написахме "Наръчник за глухите студенти в Европа" изцяло на доброволчески начала . Ще бъда щастлива, ако някое издателство или компания у нас подпомогне този труд да стане достояние и за глухите студенти в България, както и за институциите, които биха проявили интерес”, посочва 30-годишната българка.
Как издателството на една българка променя три държави
Книгата се фокусира върху основни проблеми за глухите студенти като: недостатъчен достъп до висшето образование до пълна липса на такъв, което прави глухите хора неравноправни и често ги лишава от шанса да получат образование на по-високо ниво; запознава ги с важна информация, отнасяща се до техните права, отбелязани различни европейски и международни документи като Европейската конвенция за човешките права, Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и др.
Ето и няколко съвета как да общуваме с глух човек.
Първо привлечете вниманието му със знак за поздрав и говорете бавно и ясно, защото така ще може да чете по устните.
Ако е възможно, по някакъв начин покажете ясна артикулация, повторете при необходимост. Разбира се, в днешно време всеки носи и телефон в себе и просто може да напише това, което иска да каже.
Свят без звуци - историята на Янка и Сашо
„Винаги съм се вълнувала от предизвикателствата, пред които ние, глухите хора непрекъснато сме изправени във всекидневието си. Мисълта, че е възможно да се постигнат добри промени в живота, ако силно желаем и търсим решения за това, ме мотивира изключително много“, споделя София и допълва, че успешно преодолените вече препятствия й дават стимул да продължава да посвещава време, енергия и мисъл в името на подобряване качеството на живот на глухите хора у нас!
„Старая се с делата си винаги да напомням на институциите и обществеността, че ние глухите сме равноправни граждани на Република България и не искаме да бъдем лишавани от основното ни право - равен достъп до информация“, категорична е тя.
В специализираните български училища за глухи деца оралният метод на преподаване е силно застъпен, което е сериозно нарушение на правото на глухите деца да получават достъпно и адекватно образование на български жестов език. За масовите училища, в които учат глухи и тежко - чуващи ученици, няма никакво съобразяване с техните специфични потребности.
Това момче губи зрението си, но не спира да се бори за правата си
Младата българка определя като положително, че у нас през последните няколко години започна да се говори все повече за проблемите на глухите хора в образователната система, работата, както и за достъпа в политиката и медиите.
Безценно: Как да спасим човешки живот (ВИДЕО)
„Радва ме фактът, че МОН заедно с представители на НПО на и за глухите хора работят по Изпълнението на Стратегическа цел 4.2. Въвеждане на жестовия език от Плана за действие на Република България за прилагане на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания (2015-2020г.).“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!