К оста Каракашян е роден в Пловдив, танцува от малък и е възпитаник е на нюйоркския Колумбийски университет.
24-годишният артист определя себе си като гражданин на света. През последните няколко години живее в Канада, Германия, Норвегия, Виетнам и Япония.
Коста дълги години се занимава със спортни танци, а на 18 години е поканен да участва в Dancing Stars във Виетнам, където решава да смени посоката на стила си и започва да се занимава със съвременни танци.
“Вдъхновението в творчеството ми идва от околната среда и емоциите на хората около мен.
Използвам изкуството, за да изследвам как можем да бъдем по-нежни и съпричастни в един радикализиран, опасен и забързан свят. Опитвам се да работя по проекти, които могат да ни дадат нова гледна точка или емоция по позната тема”, разказва младият артист в интервю на Силвия Прибиловска за Vesti.bg и “Вдъхновените”.
ВИЖТЕ СНИМКИ НА НЕВЕРОЯТНИЯ КОСТА КАРАКАШЯН В ГАЛЕРИЯТА НИ
Съвременният танц е много по-подходящ за разказването на разнообразни истории, към момента Коста е режисирал два музикални клипа в Ню Йорк и Норвегия, като му предстоят още няколко проекти тази година.
Артистът вярва, че можем да разберем много за себе си чрез чувствата си и реакциите към околните.
“Много от последните ми проекти касаят стресът и тревогата, които са обзели младото поколение по целия свят.
Дали чрез танц, кино или писане, в момента се интересувам да създам диалог със зрителя, в който всеки може да помисли и отговори за себе си как да намерим повече нежност и съпричастност в един все по-тревожен, насилствен и политически буен свят”, посочва той.
Коста Каракашян създава и първия си танцувален документален филм Waiting for color, който разкрива преследването на хора в Чечня заради сексуалната им ориентация.
Във видеото по-горе вижте изключително въздействащия танцувален документален филм
„Много точно си спомням как по новините тръгнаха първите брутални истории за Чечня още през април 2017 г. Не можех да повярвам, че такова ужасяващо организирано насилие се случва през 21-ви век и исках да направя нещо по въпроса“, споделя той.
Знакова среща Меркел-Путин - защо говориха за гейовете в Чечня
Така в Ню Йорк Коста се присъединява към активистката организация , които организират протести в САЩ и Европа и много онлайн акции за закрила и подкрепа на маргинализираните ЛГБТИ общества в места като Чечня, Азербайджан, Узбекистан и Египет.
Вижте танцувалния документален филм на Коста Каракашян във видеото по-горе
„Същевременно исках да дам повече гласност на тези лични истории от Чечня и се обърнах към танца и киното като най-добре познати средства. С филма целя да направя нещо, което да накара зрителя да почувства историите по един по-емоционален начин“, посочва младият българин.
За щастие Коста няма лоша или опасна случка, която да го провокира да създаде филма, но като член на ЛГБТИ общността знае какво е да израснеш в страх и срам.
„В България нямах среда, в която да мога да открия себе си и ми отне доста време в чужбина. Днес наблюдавам борбата ни за равноправие във световен план и смятам, че всички хора заслужаваме да живеем и да обичаме спокойно“, категоричен е артистът.
Българка се бори да узакони брака си с жена
Гей двойката, която има дете, чака още две и не се крие
Всичките реплики във филма са взети дословно от показанията на 33-ма оцелели, публикувани в доклад на Руската ЛГБТ мрежа през 2017 г.
“Важно е да уточня, че в този доклад 33-те души дават показанията си анонимно, защото дори и извън Чечня те не са в безопасност. Само една жертва, Максим Лапунов, излиза с името си пред медиите и завежда дело, но руското правителство отрича фактите и твърди, че такава акция няма”, казва Каракяшян.
Проклятието да си гей в Русия - коригиращи изнасилвания и бой
В документалния филм танцьорът и режисьор използва абстрактни движения и ежедневни жестове, за да създаде една по-неутрална среда, върху която гласове да могат да разкажат бруталните истории.
В миналото хомосексуалността е определяна като болест, за която хората измислят редица лечения
В Европа в общ план има повече толерантност и истинска приемственост, а Коста се надява това да навлезе и в България.
От първото излъчване на Waiting for color онлайн, който е в партньорство с българската фондация Single Step, филмът е включен в селекцията на множество чуждестранни фестивали.
Иван Димов: Най-трудно е да разкриеш себе си пред света
„Като общество трябва да кажем “не” на дискриминацията, която виждаме всеки ден около нас.
Всеки, който изпитва страх да разкрие себе си, на първо място трябва да се чувства в безопасност. Ако семейството или средата му не го подкрепят, има много хора и организации като Single Step, които са готови да подадат ръка“, обяснява Коста Каракашян.
В момента той се подготвя за следващия си проект в България – танцов филм, сниман на 10 културано-исторически локации из страната. Филмът ще е режисьорска и хорегорафска колаборация между него и Стефани Ханджийска, като ще бъде изпълнен с подкрепата на Нацонален фонд “Култура” през юни и юли тази година.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини и любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!