О брати на съдбата. Така в едно изречение можем да обобщим живота на младия български предприемач Борис Колев. Днес той е единственият европеец, номиниран в Глобалната зала на бизнес славата на организацията Джуниър Ачийвмънт, [Ma1] където жури от над 200 души ще реши дали името българина ще застане редом то това на Стив Джобс и Хенри Форд.
Как обаче Борис стига до това признание? Вижте какво казва той за Vesti.bg и Вдъхновените.
Малко преди да завърши средното си образование в България, Борис вече е направил стъпките към успешно следване в чужбина. Животът му изглежда предначертан. Какво може да се обърка? Както предстои да разбере Борис – всичко.
„Когато завършвах 12-ти клас се бях подготвил да кандидатствам и да замина да уча в Съединените Щати.
Приеха ме на няколко доста добри места, включително и с частични стипендии. За съжаление, няколко дни преди абитуриентския ми бал, изгубих баща си. Мечтите за Америка внезапно се изпариха и трябваше да намеря бързо начин да изкарвам пари, тъй като останахме сами с майка ми и по-малката ми сестра. На тези години, без опит и диплома, да си намеря дори средно платена работа беше невъзможно.“
Тогава той се насочва към това, което му е най-познато от обучението по предприемачество в училище: стартира фирма за рекламни материали, организиране на събития и интернет сайтове. Както сам споделя, първите му опити се провалят с гръм и трясък: близо година Борис и сътрудниците му не успяват да намерят подходящите клиенти за фирмата си и се разделят.
Това обаче не го отказва. Следват няколко години, в които успехът сякаш маха точно зад ъгъла и малко преди Борис да го достигне, той изчезва.
„Започнах да търся различни иновации по света, които да адаптираме или да комбинираме и да представим в България. Създадохме първата компания за Bluetooth реклама, можехме да изпращаме рекламно и интерактивно съдържание по Bluetooth на хора в мола или докато чакат на спирки на градския транспорт. Фирмата тръгна страхотно, инвестирахме в доста устройства и изведнъж бизнеса умря, защото един от глобалните производители реши, че ще заключи Bluetooth функцията и ние нямаше как да изпращаме нищо на неговите продукти. Трябваше да затворим компанията. Спомням си, че по това време се наложи да си продам личния автомобил, за да мога да платя на всички.
Малко след това създадохме и първата компания за управление на реклама в социалните мрежи и тя издържа около 2 години, защото пазарът я изхвърли - социалните мрежи навлязоха широко и услугата се масовизира за сметка на качеството “, спомня си Борис.
Провалите обаче сякаш го карат да стъпи още по-здраво на земята и да продължава напред с нови сили.
Успехът е истински, когато е общ
Днес Борис се занимава с развитие на социални проекти и е бизнес консултант, ментор и гост лектор в български и чужди висши училища в областта на предприемачеството и социалния бизнес, като за него корпоративно-социалната отговорност е философия и мисия.
Как обаче опитът му в различни начинания го кара да осмисли важността на фирмата за живота на отделния човек? Борис споделя: „Човек прекарва по-голямата част от съзнателния си живот на работа. Там е мястото, което трябва да формира правилните ценности, навици, нагласи, морал и убеждения и работодателите носят освен всичко друго и тази отговорност, колкото и да не го осъзнават.
Ето например – много често се замислям, как можем да подобрим средата в България. И отговорът е същият: само и единствено през бизнеса и работодателите.
Публикувахте от Boris Kolev в Четвъртък, 28 май 2020 г.
Няма друг начин. Ако всеки работодател или да кажем, поне най-големите няколко започнат да се държат още по-отговорно към служителите си, клиентите и продуктите си, средата в която оперират, държавата, веригата на доставки и дори маркетинговите си послания.
Нещата много бързо ще се променят. Бизнес лидерите са модели за подражание, хората гледат от тях и правят като тях, те носят огромна отговорност със всяко свое действие. Както често цитираме с колеги в КСО сферата: „Корпоративната социална отговорност е как правиш пари, а не какво правиш с тях, след като ги изкараш!“
За Борис реалната промяна към по-добър живот идва именно от работната среда, която създаваме и в която живеем.
„Единственият смисъл на бизнесите е да бъдат социално отговорни и да дърпат човечеството, еволюцията и развитието напред. Това винаги е било така и ще бъде. Просто за последните едно-две поколения консуматорството, егоцентризмът и алчността надделяват, но виждате, че в дългосрочен план такъв тип компании не оцеляват.
Единствено бизнесите и работодателите могат да правят живота ни по-добър, нито политиците, нито правителствата имат тази сила.
Представете си, че започвате нова работа и попадате в компания в която просто се чувствате комфортно, колегите са добронамерени, заплащането е добро и справедливо, условията на труд също. Виждате, че ценностите на хората вътре са позитивни, бизнесът инвестира в обучения и развитие на хората, подпомага семействата на служителите си, грижи се за здравето и качеството им на живот, има стабилна политика за опазване на околната среда, има много добра клиентска политика, използва иновативни процеси и материали за производството или услугите, има ясни и дългосрочни цели и стратегия, които всички в компанията знаят и обсъждат.
Инвестира дългосрочно в подкрепа на социални каузи които са свързани със целите или сферата на дейност и служителите също подкрепят. Плаща си данъците и търси отговорност от държавните институции и органи когато правят нещо нередно и най-важното – защитава служителите си и техните семейства. Представете си дали някога ще искате да напуснете тази компания и дали няма да заживеете с тези ценности и вкъщи, и дали няма без да искате, да ги разпространявате сред семейството и приятелите си и роднините и всички и разказвайки всичко това те ще станат неизменно лоялни клиенти на компанията, което ще и гарантира приходи и стабилност. И утре когато трябва вие да взимате важни решения, просто ще копирате поведенческия модел на вашите мениджъри и лидери.
И точно така се променя средата. Бавно с малки стъпки. За вас ще бъде нормално поведение например да изхвърляте разделно отпадъците в къщи, да се грижите за околната среда, да дарявате, да се държите добре с хората да си търсите и отстоявате правата и да държите институциите отговорни, както и просто да помагате на другите.“
Да впечатлиш световното жури
Публикувахте от Boris Kolev в Четвъртък, 28 май 2020 г.
Борис е на мнение, че България е страна с много потенциал. „Пътувам страшно много и колкото повече обикалям по света – толкова повече си харесвам България. Живеем в най-райското кътче на света, просто трябва да си почистим градинката, заедно. Знам, че най-лесния шанс да променя нещо у нас, е ако някоя от организациите ни направи световен успех и гледаме в тази посока. Имам много ясни и конкретни идеи как може да се промени образованието, здравеопазването, грижата за околната среда и обществените нагласи дори икономическата стабилност, след което следващата стъпка е да се възродим малко, като нация и самочувствие.“
Идеите на Борис са това, което впечатлява и международното жури в Глобалната зала на бизнес славата за 2020-та година. Той е и единственият европеец сред осемте финалисти в престижния конкурс на международната организация Junior Achievement за тази година. Жури от над 230 експерти в различни сфери на бизнеса ще гласува до 5 юни. Сред имената, попадащи в списъка, избиран в миналото от комисията са Хенри Форд, Уилям Хюлет и Дейвид Пакард, Стив Джобс, легендата в анимацията Уолт Дисни. С какво българинът Борис Колев привлича вниманието на организацията? „Може би с упоритостта ми. Те са видели че не съм се отказал, въпреки неуспехите и фалиралите проекти, аз продължавам ежедневно гледам напред в дългосрочните цели и каузи. Това, че печалбата при мен въобще не е на преден план, може би прави впечатление. Аз не обичам да говоря за това, колко сме доби и невероятни и т.н. Притеснявам се и мисля, че не съм добър във впечатляването на журита.
Но за мен самата номинация е най-големия успех. Самия факт, че съм забелязан, че българин е забелязан от подобна глобална организация е много голям успех за мен. Изключителна чест.“
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!