К ристиян и Калоян са студенти в Софийския университет, които определено няма да си спомнят 2020 година само с глобалната пандемия.
За двамата приятели това ще бъде годината, в която са финалисти в международен конкурс за иновации в образованието - „The next AI Guardians”, организиран от Microsoft.
Проектът, с който двете момчета от България стигат до финала се нарича „Leaf“ (Листо). .
Как образованието вдъхновява Кристиян и Калоян, какво се надяват да постигнат на финала на 18 юни и дали ще останат в България, финалистите ни в конкурса разказват пред Vesti.bg и Вдъхновените.
Компютрите като магическа сила
И Калоян, и Кристиян усещат още от малки, че именно компютърните науки ще бъде призванието им. „От малък са ми интересни компютрите. Както на много деца ми беше интересно просто да играя игри. В седми клас започнах да уча програмиране“, разказва Калоян, а Кристиян допълва: „В 11 клас осъзнах, че ако не аз, то няма кой да налее нужното знание в главата ми.
Тогава взех образованието си в свои ръце - нещо към което с проекта си се опитваме да подтикнем всички млади хора да направят същото. Започнах сам да търся курсове, академии… ментори. Това което ме привлече най-много в компютърните науки е, че те са като магическа сила. Само със своите умения, човек може да реализира идеите си и да достигне до неограничен брой хора.“
Именно това желание да бъдеш проактивен и да запълниш липсата на знание там, където традиционната система не може да го даде, се превръща в корена на "Leaf" проектът, който ще впечатли Microsoft.
Kонкурсът
Кристиян разбира за конкурса от мениджъра му, който знае, че той има огромен интерес в сферата на изкуствения интелект и образованието.
Препраща му статия и така интересът на Кристиян да се включи се разпалва, а после – „предава нататък“ ентусиазма и на Калоян.
Техният проект може да се определи като „дърво на знанието“, защото позволява образователните цели да бъдат организирани в клъстери, наречени „възли“. Всяко листо от дървото представлява онлайн материал (видео, статия и т.н.). Ученикът, с помощта на учителя, трябва да намери с каква информация да го запълни, точно както в ежедневието и бъдещия си професионален живот сам избира източниците си на информация. След изучаването на всеки клъстер, алгоритъм, базиран на изкуствен интелект, ще генерира въпроси по темите в него. С отговорите на този тест ученикът сам може да установи нивото на придобитите знания от конкретния „възел“, а учителят - да даде насоки точно там, където има пропуски в усвояването на материала. Учениците, които са получили висок резултат при „изпита“, могат да помагат в обучението на останалите и така да формират „дърво на знанието“ си.
На първия етап от конкурса имат право да участват отбори от 28 страни от Европа и Близкия Изток.
На втория преминават цели 20. На финалния, трети етап обаче са допуснати едва 6 отбора. Единият от тях е българският. Финалът на конкурса ще бъде на 18 юни и ще се проведе онлйан. Тогава Крис и Калоян ще знаят – дали „Leaf“ е успяло да вземе първата награда.
Те обаче споделят, че за тях много по-ценен опит е бил пътят към финала. Макар все пак да е състезание и всички да се борят за класиране, най-ценното, което двамата студенти ще вземат е опита – а също така и контактите с всички ментори, като например Преслав Наков и Георги Къдрев, които са помагали по пътя им към последната фаза на състезанието.
България на възможностите
Независимо от изхода на състезанието - и Калоян, и Кристиян са на мнение, че където и да пътуват, биха реализирали потенциала си у нас. „Харесвам да пътувам и да се запознавам с други култури, но никога не съм искал да работя и да създавам на друго място. В България има много неща за “оправяне”, но ние виждаме това като възможност да направим нещо значимо с времето си, вместо просто да работим“, споделя Крис и допълва: „Нещо, което хората може би не осъзнават е, че имаме страхотни възможности в България.
Имаме професионалисти на световно ниво. А най-хубавото е, че тъй като страната ни е малка, хората се подкрепят и са много по-достъпни.
През последните месеци имах удоволствието да си говоря с хора на ръководни позиции от различни сфери, за които бях просто един студент. Нещо, на което един приятел, който работи в Лондон винаги се изненадва, казвайки че там просто никой няма да ти обърне внимание, ако не си “някой”. Калоян смята, че днешният свят предлага възможността да успееш на международно ниво – без да напускаш страната си. „На мен ми харесва тук, срещнал съм страхотни хора и със сигурност съм научил много без да ми се налага да добивам опит в чужбина. Наистина вярвам, че човек може да успее където и да е.
Освен това светът е малък… в днешно време не е проблем да се свържеш с когото и да е от разстояние, да обменяте идеи и опит.
Ако говорим за работа, отново има опции да останеш тук, да трупаш опит от чужбина - дистанционна работа, работа за чуждестранна фирма.“
Целите
И Крис, и Калоян смятат, че тяхното „Leaf“ ще бъде един истински успешен проект ако мотивира учениците да търсят повече информация. За двамата студенти ученето не означава образователна степен, клас или ниво – то е стремеж, а също така: наследство. „Човек не трябва да спира да мисли за образованието, дори след като завърши“, казва Калоян и допълва: „В крайна сметка след него идват следващите. Аз лично имам малък брат, който в момента е 7-ми клас и много бих се радвал нашата работа да успее да мотивира него и всички негови връстници, като всъщност им покаже къде биха им били полезни нещата, които се учат в училище.“
Крис споделя, че иска да види промяна към по-добро с проекта им: „Наистина ще е страхотно ако с нашата малко по-различна идея за учебен процес мотивираме учениците да бъдат по-проактивни в собственото си обучение, като извличат възможно най-много от времето, материалите и техните учители.“
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!