Ш естнайсет седмици след началото на бременността си Маги Бумър, посещава лекар, за да премине през задължителния рутинен преглед. По време на прегледа медицинската сестра, която използвала ултразвук, за да проследи здравето на плода, забелязала, че нещо не е наред.
Майката на три деца от Тексас разказва, че сестрата забелязала огромен тумор, който бил с размерите на глава.
Медицинските служители обяснили на Маги Бумър, че злокачественото заболяване се нарича сакрококцигеален тератом (рядък тумор, който се развива в основата на гръбначния стълб при опашната кост). От лечебното заведение заявили, че заболяването се среща при 1 на 40 000 новородени деца.
"Бяхме напълно съкрушени", казва Бумър. Тя и съпругът ѝ отчаяно искали да спасят детето си. Това означавало, че Маги трябва да се подложи на операция за отстраняване на тумора, преди да е застрашил плода.
#NEW Lynlee Boemer of #Lewisville just celebrated her 1st birthday after overcoming many obstacles, including being born twice. @CBSDFW 6pm pic.twitter.com/WetIBzYGOJ
— Jack Fink (@cbs11jack) June 30, 2017
Двойката научила, че седем години по-рано лекарите от Детската болница в Хюстън са извършили подобна процедура. След обстойни тестове и обсъждания, семейство Бумър се съгласило да бъде извършена операцията.
Хирурзите извършили манипулацията, когато Маги била в 23-тата седмица от бременността.
Екипът, извършил операцията, се състоял от над 20 лекари, включително двама хирурзи, специалисти по майчино и фетално здраве, няколко медицински сестри, детски кардиолог и детски анестезиолог. По време на манипулацията, лекарите успели да отстранят голяма част от тумора. Въпреки това, част от него не било възможно да бъде премахнат, поради труднодостъпното място, на което се намирал.
След 13 седмици Маги Бумър ражда Линли чрез цезарово сечение. Когато бебето било едва на осем дни, хирурзите отстраняват останалата част от тумора.
Седем години по-късно, Линли е здраво момиченце. Майка ѝ разказва, че Линли е завършила първи клас, танцува балет и джаз благодарение на медицината.
Майчино-феталната хирургия е започнала да се прилага за спасяване на плода, който се очаква да загине преди раждането. Медицината в този сектор се развива, за да обхване и тези, за които има риск за живота в ранна детска възраст или е възможно да получат тежки увреждания, ако не бъдат лекувани в утробата, обясняват лекари.
Специалистите в областта, могат да източват излишната течност от белите дробове на плода, да премахват фиброзни ленти, които задушават малките крайници, и да отварят опасно тясната аорта на плода. Те могат да се справят със сериозни рискове, които възникват при неправилно развитие на диафрагмата на плода. Могат да поправят и общи кръвоносни съдове, които карат един близнак да лишава братчето си от достатъчно кръвоснабдяване.
The Boemer family credits Lynlee's doctors at @TexasChildrens Hospital in #Houston & urge other families to fight for their babies. @CBSDFW pic.twitter.com/ku7ClHKz1Q
— Jack Fink (@cbs11jack) June 30, 2017
Всички тези процедури са технически сложни. Хирурзите трябва да оперират плод, който е с размерите на портокал.
Тази сравнително нова техника в медицината претърпява бърз растеж. През 2005 г. стартира Северноамериканската мрежа за фетална терапия (NAFTNet), която предоставя подкрепа на феталните центрове, насърчава сътрудничеството между тях.
"Привилегия е да навлезеш в дебрите на човешкото тяло, за да помогнеш на плода. Съществува чувство на страхопочитание. Утробата се усеща почти като свещено място", казва д-р Олуинка Олутойе, лекарят оперирал Маги и Линли.
Неотдавнашното развитие на технологиите, науката и обществената политика, поражда както сериозни въпроси, така и вълнуващи възможности. Сред тях са, как да се намери баланс между рисковете и ползите за двама пациенти едновременно и дали последните постижения в областта на майчино-фетална медицина ще разширят още повече областта.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!