"Моята история е интересен пример за неочакван провал", започва разказа си Роси.
Нейните преподаватели в университета й предричат кариера на учен, но за съжаление в реалността - това не се случва точно по този начин.
След като завършва с отличие магистратурата си по Микробиология и микробиологичен контрол, за Роси идва следващата логична стъпка - намирането на работа.
Прави CV и обикаля с него всички клинични лаборатории.
За съжаление обаче попада в порочен кръг - търси се специалист, който е с нейното образование, но с трудов стаж. А без да започне работа някъде - Роси няма как да го натрупа.
На други места пък я отпращат с аргумента, че е образователната й степен е прекалено висока и работата едва ли ще задоволи научните й търсения.
"Бяха минали 7 месеца, откакто търсех работа и ходех по мъките. Смятах, че съм безполезна и пълен провал. Спомнях си как мои преподаватели са ми казвали, че бих била добър учен..."
Логично, пред Роси изниква въпросът - "А сега накъде?"
Яна е молекулярен биолог и магистър по биохимия, след което започва докторантура по Биофизика към Физически факултет към СУ „Св. Климент Охридски“.
Тя получава интересен мейл за събитие, което има за цел да среща младите учени от учебното заведение.
Така през 2013 година във Физическия факултет при Софийския университет с помощта на преподавателите д-р Генко Генов и чл.-кор. проф. дфн Николай Витанов се слага началото на нов проект в помощ на докторантите.
Част от него става провеждането на редовните срещи между тях, по-известно като “Докторантски чай”.
През 2016 година срещите са подновени и отворени не всички за желаещи да ги посетят от останалите природонаучни факултети.
Интересът към събитието обаче нараства толкова много, при това от хора, които не се занимават с наука, че се налага то да излезе от рамките на факултета. Яна започва да го организира, а като по естествен начин среща хора от различни професионални области, но с един общ интерес - науката.
Благодарение на опита, който е натрупала при тези събития, Яна участва във форум, който среща млади учени от областта на авиационно космически технологии, който среща инвеститори с учени.
Тогава Яна за първи път осъзнава, че на пазара има и глад за специалисти, и специалисти. Но в практиката - те няма къде да се срещнат.
"През есента на 2018 г. вече към края на докторантурата си, силно замислена за бъдещата си реализация, попаднах на Център за приложни изследвания и иновации", разказва Яна. Там тя се записва за интердисциплинарен клас, който среща студенти от различни специалности, които могат заедно да създадат иновативен проект, който да търси своите инвеститори.
По време на този клас Яна се среща с още четири момичета - Александрина Нешева, Александра Атанасова, Мария Вълева и Мария Пандова, които също като нея мислят за бъдещата си реализация, а и за реализацията на колегите си.
Обединени от общата кауза, те решават да поставят началото на Център за кариерно ориентиране ScienceUp.
Те успяват да привлекат на своя страна и Центъра за иновации, които им дават базата си.
Това е първият по рода си в страната кариерен център за хора, занимаващи се с природни, инженерни науки, медици, фармацевти, специалисти от хранително-вкусовата промишленост и технолози.
В него студентите от факултетите, занимаващи се с точни и природни науки от цялата страна, от и извън България ще имат достъп до събития, обучения, уъркшопи, както и ще могат да получат съвети при изготвянето автобиография и кандидатстване за работа. Планира се организирането на стажове в страната и чужбина.
Помощта е абсолютно безвъзмездна.
Центърът ще продължава да среща младите университетски преподаватели с любителите на науката, като Докторантският чай вече се провежда на територията на центъра, а лекциите са безплатни за всеки, който се интересува, подходящи са и за деца.
Яна споделя, че студентите започват по-рано да усещат какви трудности могат да срещнат по пътя си след завършването, поради което започват много по-рано да търсят възможности за натрупване на стаж и реализация.
А Роси, която близо година търси работа успява да намери реализация, макар и не в лаборатория, както е мечтала. В момента тя пише за наука и се надява кариерният център да бъде от полза за колегите й.
За въпроси и повече информация за Център за кариерно ориентиране ScienceUp, всички желаещи могат да намерят на фейсбук страницата на центъра и на имейл: scimeup@gmail.com.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!