Д нес, да кажем, че отиваме на кино е едно от най-нормалните и ежедневни неща. които могат да ни се случат.
Това е начин всички ние да се разтоварим от стреса, в който живеем, да се видим с приятели, семейството, да обсъдим филма след прожекцията.
Представете си обаче свят, в който киното не съществува. Това звучи едновременно немислимо и страшно.
Да, но не и невъзможно. Само преди малко повече от век, човечеството не е познавало седмото изкуство.
Това обаче се променя с изобретяването на синематографа и пионерите, благодарение на които днес имаме киното - братя Люмиер.
За първи път
На 28 декември, 1895 година, в Гран кафе в Париж, има 30 посетители, които са платили около франк, за да видят нещо, което до този момент не е показвано на света.
Светлините се загасят. Пред всички се случва нещо невероятно - до този момент заснетите кадри са само статични. Но не и тези, които прожектират братята Люмиер.
За 45 секунди, всички наблюдават със затаен дъх кадър, в който работници, предимно жени, излизат от фабриката на Люмиер.
Зрителите са толкова изумени, че карат братята да прожектират филмчето отново и отново.
Именно "Работници напускат фабриката Люмиер в края на работното време", което днес по-скоро би било оприличено като документални кадри, е първият филм, прожектиран в историята на света.
Журналистите, поканени на събитието не идват - имат по-важни задачи за деня.
Печалбата от тази прожекция е едва около 33 франка. Въпреки това обаче, мълвата за "движещите се фотографии" започва със скоростта на светлината да се разпространява из Париж.
Едва месец по-късно, пред парижкото кафене се вият опашки, за да зърнат това истинско чудо.
Един от следващите филми - "Пристигането на влака на гара Ла Сиота", показва как локомотивът приближава гарата. Публиката буквално бяга панически, защото мисли,ч е влакът е истински - и ще сгази присъстващите.
Това е началото не само на седмото изкуство, но и на киното като бизнес и индустрия.
28 декември е обявен за Международен ден на киното.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!