У краинският парламент прие на първо четене законопроект за мерки срещу Русия, който може да ограничи износа на руски газ през украинска територия.
В края на миналата седмица премиерът на Украйна Арсений Яценюк обяви, че Киев планира икономически санкции срещу руски граждани и компании. Украйна има право да въведе близо 30 вида ограничения, включително замразяване на активи, забрана за дейност на фирми, забрана за приватизация на държавна собственост, забрана за използване на лицензи, спиране на финансови операции, както и пълна или частична забрана за транзит на суровини.
„Нафтогаз“, газовата компания на Украйна, предложи на руския монополист „Газпром“, при евентуално въвеждане на санкции, да продава „синьото гориво“ още на руско-украинската граница, така че след това то
да бъде транспортирано от компании, които не са включени в санкциите
(например европейски), но имат договор пряко с „Нафтогаз“.
Ако „Газпром“ приеме подобна схема, то това ще бъде временно, отбелязва ИТАР-ТАСС.
В замяна руският концерн пък може да поиска от Европейския съюз одобрение за проекта „Южен поток“, чрез който газовите доставки за Европа ще заобикалят украинската територия, според експерти.
В законопроекта, приет на първо четене днес, има 29 мерки
за незабавно и ефективно реагиране на потенциалните заплахи за националните интереси и националната сигурност на Украйна. Съгласно проекта Съветът за сигурност и отбрана на Украйна ще има правото да блокира активи, да ограничава търговски операции, да прекратява напълно или частично транзита на ресурси, на полети и превози през украинска територия, да предотвратява износа на капитали, да преустановява изпълнението на икономически и финансови задължения, да анулира лицензии, да ограничава или прекратява пощенски услуги.
Освен това в проекта на закона се предвижда и ограничаване или прекратяване на дейности на средствата за масова информация, в това число и интернет, забрана и ограничаване на влизането на морски съдове в териториалните води или пристанищата на Украйна, забрана на навлизането на летателни машини във въздушното пространство на Украйна, а също и забрана за кацането на територията на Украйна.
Предвижда се и правото да се прекратява действието на търговски споразумения, на съвместни проекти, на програми в определени сектори на промишлеността, в частност в сферата на безопасността и отбраната.
Предлага се възможност за прекратяване на културния обмен, научното сътрудничество, образователното и спортното сътрудничество, отказване на визи на жители на чужди страни, анулиране на официални визити и заседания, на преговори по договори и споразумения.
На днешното пленарно заседание преди да бъде гласуван документът, Яценюк заяви, че е готов да приеме всички предложения за промени в текста, така че да се подготви версия, която да се гласува на второ четене.
Когато проектът на закона бъде одобрен в цялостен вид, той ще влезе в сила още на следващия ден след публикуването му.
Самите санкции ще влязат в сила с указ на президента на Украйна.
Яценюк вече съобщи, че правителството има намерение да представи за разглеждане на Съвета за сигурност и отбрана на Украйна списък със санкции срещу 172 физически и 65 юридически лица от Русия и други страни.
Предложенията за санкции ще се разглеждат и от министерския съвет, от депутатите, от президента, от националната банка, от Службата за сигурност.
Идеята на украинския премиер да блокира износа на руски газ през територията на страната си събуди разбираемо недоволство в ЕС, коментира „Московский комсомолец“ под заглавие
„Ще замръзне ли Европа без руския газ?“.
Германия например настоя Киев да се откаже от тази антируска санкция и да осигури непрекъснати доставки на „синьо гориво“ за европейските потребители. Очаквана реакция – Европа няма да оцелее без руския газ. Една трета от енергийния баланс на Германия зависи от доставките на „Газпром“. Затова искането на Берлин най-вероятно скоро ще бъде подкрепено от България, Словакия и Сърбия, които не купуват газ отдругаде, освен от Русия, прогнозира вестникът.
Всяка трета газова плоча в Европа работи с гориво, доставяно от Русия. Нито Африка, нито Близкият изток, нито САЩ не ще могат оперативно да компенсират доставките от „Газпром“. Тъкмо затова Европа настоя Киев да се откаже от своята заплаха, пише изданието.
За разлика от Германия например България, Словакия, Сърбия, Босна и Македония използват само руски газ. Само руско синьо гориво тече също в енергийните системи на Австрия, Чехия, Гърция, Унгария и Словения. За тези страни загубата на вноса от Русия ще означава не само студена зима, но и спиране на промишлените предприятия, стагнация в икономиката, ръст на безработицата и социални експлозии, предупреждава „Московский комсомолец“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!