С помощта на нови технологии учени за пръв път дешифрираха един от най-древните ръкописни пергаменти на староеврейски език, предаде Франс прес.
Обгореният пергамент датира от VII век и е открит през 1970 г. сред пепел в синагога в Ейн Геди край брега на Мъртво море.
Досега учените не бяха успели да разчетат пергамента поради лошото му състояние.
"Най-усъвършенствани технологии ни позволиха да разгърнем пергамента, който е бил част от стара Библия на 1500 години - поясни израелската експертка Пнина Шор. - Става въпрос за откриване на най-значимите ръкописи на библейски текстове след свитъците от Мъртво море."
"Опитахме да разчетем пергамента веднага след откриването му, но опитите ни бяха неуспешни - припомни Сефи Порат, който бил в екипа, намерил находката преди 45 години. - Не знаехме какво е написано - тогавашните технологии не ни даваха възможност да прочетем текста."
След като бил открит, пергаментът бил съхраняван в специално ковчеже.
Миналата година израелската компания Merkel Technologies предложила пергаментът да бъде изследван със създаден от нея микроскенер.
Той бил изпратен в университета на Кентъки, където учени разработили специален софтуер за дигитална обработка на изображения.
Така наскоро били получени първите четливи изображения на пергамента.
Според Пнина Шор пергаментът е част от Библия.
Американският експерт Брент Сийлс обаче е на мнение, че е твърде рано да се разбере дали ще може да се научат и други неща въз основа на изследването на находката.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!