З наете ли къде се намира черният ви дроб? Някъде под гръдния кош, нали? Но къде точно… Не са много хората, които могат да посочат правилното му местоположение.
Да, той не е като сърцето - да тупти, или като белите дробове - да се свиват и разширяват при всяко вдишване и издишване. Не е и като кожата, която обгръща цялото ни тяло и я виждаме всеки ден.
Черният дроб е мълчаливият боец на тялото ни. В “трудовата му характеристика” влизат редица задължения, сред които:
- Обезврежда на токсичните продукти от работата на тялото;
- Помага на храносмилането чрез синтез на ензими и жлъчка;
- Участва в обмена на хранителните вещества;
- Синтезира и складира холестерол;
- Произвежда белтъци, участващи в кръвосъсирването и борбата с инфекции;
- Разгражда остарелите червени кръвни телца;
- Участва в хормоналния обмен;
- Складира енергия под формата на гликоген;
- Складира витамини и минерали;
- Регулира телесната температура;
Сигурно ви прави впечатление, че една немалка част от функциите на черния дроб са свързани директно с храните и напитките, които поемаме. В тази своя функция той не работи сам, разбира се, а в синхрон с червата.
Храната - полезна или вредна, и напитките - полезни или вредни, постъпват първо в храносмилателната система. При здравословен хранителен режим и при добре работеща чревна система, черният дроб не би имал почти никакви трудности.
Няма да му се налага да преработва излишни количества мазнини, няма да му се налага и да се справя с пропуснатите от черватa с нарушенa бариера отрови.
С други думи – ако чревният баланс е налице, черният дроб също ще е здрав. Когато обаче количеството на полезните бактерии в червата е ниско и ние непрестанно бомбардираме тялото си с отрови (най-вече алкохол и мазни храни), червата не успяват да се справят със задачата по прочистване на тялото.
През пропускливите им стени отровите преминават в кръвта и детоксикацията вече се превръща в задача на черния дроб. А той, както се вижда от списъка по-горе, има още доста задачи, за които да отговаря.
Когато в продължение на години товарим тялото си с небалансирано хранене, прием на антибиотици, постоянният прием на алкохол (“твърдият” алкохол е истинска отрова за организма) и не държим стреса под контрол, нарушаваме както баланса на чревната флора, така и работата на черния дроб.
Въпросът обаче е, че черният дроб не боли. Ние няма как да разберем, че имаме проблем с него, докато вече не е прекалено късно. Затова е много по-добре да се отдадем на ежедневна ненатоварваща профилактика, вместо да се опитваме да лекуваме състояния като метаболитен синдром, чернодробна недостатъчност и т.н.
Какви са добрите ежедневни дейности, с които да пазим нашето здраве и това на червата и черния ни дроб:
- Намаляване на приема на алкохол до чаша вино или чаша бира 2-3 пъти седмично.
- Хранене с хубава, домашно приготвена, традиционна храна - месо, зеленчуци, плодове, зърнени храни и варива. Пълно изключване на преработените и пакетирани храни.
- Прием на пробиотични храни и добавки с пробиотици, особено когато се пие антибиотик.
Пробиотичните храни са кисело зеле, кисело мляко, туршии. А когато избирате пробиотик, ориентирайте се към такъв, който е създаден с мисъл и за здравето на черния дроб като Omni-Biotic HETOX Light.
Той е предназначен за здравето на черния дроб и има положителен ефект върху метаболизма.
Съдържащите се в него 9 бактериални щама имат специфичните свойства да спомагат за намаляването на обиколката на талията и на т.нар. висцерална мастна тъкан (мазнина, която се намира около органите в коремната кухина като стомах, черен дроб, черва и често се свързва с различни здравословни проблеми) и повлияват благоприятно кръвната захар и инсулиновата резистентност.
Нека не забравяме, че всичко в нашия организъм е свързано в една идеално работеща система и само нашето поведение е това, което може да наруши или възстанови идеалния баланс.