Б ългария е добре подготвена за Шенген. И ако си спомняте, аз бях най-категоричният поддръжник на България и Румъния в този аспект.
Това заяви председателят на Европейския съвет Доналд Туск след срещата си с министър-председателя Бойко Борисов и вицепремиера Меглена Кунева в Брюксел. „Не е лесна ситуацията, знаете че някои колеги изпитват може би страхове или са скептично настроени, но съм сигурен, че ще намерим решение. Може би не утре, но говорихме евентуално за Европейския съвет през март.“, коментира още Туск.
По думите му най-важно за него, като нов председател на Съвета, е, че
вижда премиер, решен да продължи реформите в България.
„И мисля, че българите и лично премиерът знаете, че аз съм категоричен поддръжник на България и оценявам амбициозността на новото правителство“, каза Туск, цитиран от правителствената информационна служба.
Борисов заяви, че
Европа очаква от България да възстанови „доброто реноме, което имахме преди година и половина“.
„Очакват от нас да работят всички фондове, да се случват европейските проекти, да бъдем прогнозируеми, да си свалим дефицитите в рамките на Лисабонския договор и Маастрихтските критерии. В същото време всички знаят през какви трудни периоди мина България, колко трудно се сформира правителство и се стараят да подпомогнат стабилността“, подчерта още Борисов.
По отношение на изявленията от представители на Русия за прекратяването на проекта „Южен поток“, българският премиер заяви, че винаги работи по документи. „С колегите полагаме огромни усилия да направим „Южен поток“ не необратим процес, а да се случи. Защото винаги сме заявявали, че той е полезен за България, полезен е и за Европа. Не виждам защо се прибърза с тези изказвания, още повече в момент, в който полагаме усилия и на 9 декември ще има среща на най-високо ниво, за да се видят пасивите и активите в този проект за Европа. Усещам преса без да има нужда от нея“, каза Борисов.
Вицепремиерът Меглена Кунева заяви, че за да имаме добре развита икономика и български и чужди инвеститори, България трябва да е в Шенген.
„Няма никакви причини да не сме в Шенген и трябва да бъдем разпознати като страна с функционираща съдебна система.
Стигнали сме етапа, в който всички разбират това, включително и в парламента всички големи партии са готови да подкрепят съдебната стратегия. Когато я приемем и когато получим потвърждение и от магистратите, мисля че от там връщане назад няма, каза Кунева.
Вицепремиерът припомни, че България е подложена на стрестест по отношение на миграционния натиск и го изпълняваме както трябва. „България не е искала и средства от ЕС заради сериозната икономическа криза, през която минава Европа, но настояваме да ни се разчисти пътят за Шенген, който сме очертали сами и на който сме стъпили здраво“, заяви Кунева.
Членството на България в Шенген не е политически, а правов въпрос,
заяви председателят на Европейския парламент Мартин Шулц на съвместна пресконференция с Борисов, състояла се по-късно през деня. На краткия брифинг присъства и вицепремиерът Ивайло Калфин.
Европейският съюз е правова общност, тоест когато държавите членки отговарят на определени критерии, от това за тях произтичат и законови права. Ето защо според мен, въпросът за членството на България в Шенген трябва да се разглежда от тази, а не от политическа гледна точка, обясни Шулц.
Председателят на ЕП не пожела да коментира темата „Южен поток“, а на въпрос дали подкрепя коалиционното правителство в България, той отговори, че „ЕП подкрепя българското правителство в тези трудни времена, тъй като то се стреми към стабилност. Тоест, от интерес за ЕП е да подкрепя такова правителство.
Една стабилна България ще допринесе и за един стабилен Европейски съюз“,
заяви Шулц.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!