П ериодично политиците в САЩ обединено подкрепят действията на президента Доналд Тръмп. Така беше в началото на 2017 г., когато той взе решение за нанасяне на ракетен удар в Сирия. Сега подобно одобрение се формира и за неговата позиция по отношение на президента на Венецуела Николас Мадуро, коментира Едуард Люс във „Файненшъл таймс” (The Financial Times).
Видно е, че Тръмп е способен да действа съобразно с традиционната американска външна политика. Но главната опасност е в това, до какво водят тези му действия.
Две години след като САЩ изстреляха ракети „Томахоук” в Сирия, позициите на Башар Асад само се засилиха, а САЩ се готвят да изведат от страната 2 000 свои военни.
Но по въпроса за Венецуела има друг проблем. Доста голяма е вероятността за започване на гражданска война между привържениците на Хуан Гуайдо, обявил се за изпълняващ задълженията на президент на Венецуела, и Мадуро. Тръмп категорично застана на страната на Гуайдо.
След като армията не подкрепи лидера на опозицията, Мадуро може да прибегне до тактиката на Асад, да заеме отбранителна позиция и да определи думите на Тръмп като блъф. Тогава за американския президент ще се появи възможността да провери отново себе си. През 2017 г. той каза, че в случай на необходимост не изключва военна операция против режима на Мадуро.
Но зад новопоявилия се стремеж на Тръмп да застава в защита на демокрацията в други страни се крият три неща.
Първо, той е много избирателен. Не е особено словоохотлив по въпросите за спазване на човешките права и демокрацията в страни като Мианмар, Судан и Китай. Също така игнорира информацията за фалшифициране на изборите в Гватемала и Хондурас.
Второ, върху Тръмп оказват силно влияние имигранти от Венецуела, живеещи във Флорида. Значителна част от финансовия елит на Венецуела избяга от страната. Много от тези хора си купиха домове в жилищни комплекси във Флорида, принадлежащи на Тръмп. Невъзможно е да се очертае граница между бизнеса му и поддръжката на демокрацията във Венецуела.
Следва да се отбележи също така, че той постоянно говори за свободата само в три страни – Куба, Иран и Венецуела. По някаква причина те се намират в отделна категория от останалия свят. Възможно е да е свързано с това, че бежанците от Гватемала и Хондурас са бедни, а попадащите при него във Флорида венецуелци – не.
Трето, самият Тръмп се намира сега в конституционна криза. Нефункционирането на част от правителството поради недостиг на средства навлиза в 35-я си ден.
Междувременно страните от ЕС изготвят призив към лидера на Венецуела Николас Мадуро за бързи избори, като някои настояват за признаване на Хуан Гуайдо за временен президент, ако това не стане, съобщиха дипломати, цитирани от АФП (AFP) след среща на посланиците на Европейския съюз, които обсъдиха формулировката за нова и по-твърда декларация.
„Идеята да се утвърди признаването на Гуайдо за президент има много поддръжници”, като Франция, Германия, Великобритания, Испания и Дания. САЩ, Канада и няколко южноамерикански държави вече подкрепиха Гуайдо.
На противоположния полюс е Русия. Москва обяви, че признаването на председателя на венецуелския парламент Хуан Гуайдо за законен държавен глава е нарушение на всички норми на международното право. В телефонен разговор, руският лидер Владимир Путин изрази подкрепа на сегашния президент Николас Мадуро и отбеляза, че изострянето на вътрешнополитическата криза във Венецуела е резултат от „груба външна намеса”.
Русия е вторият по големина икономически партньор на Венецуела след Китай. Задълженията на Каракас към Пекин са 20 млрд. долара, а към Москва, около 3,15 млрд. долара, от които 3,1 млрд. долара са към „Роснефт”.
Във Венецуела бизнес прави и КамАЗ – продадени са над 340 камиона, а в четири завода е организирано сглобяването на автобуси, също така са изградени пет сервизни центъра.
Миналият декември Николас Мадуро посети Москва, където договори 5 млрд. долара инвестиции в петролната индустрия и доставката на 600 хил. тона зърно. Венецуела също се смята за един от водещите вносители на руски оръжия.
Частни наемници, които изпълняват тайни мисии за Кремъл, вече са пристигнали във Венецуела, за да повишат равнището на охрана на президента Николас Мадуро заради подкрепяните от САЩ опозиционни протести, съобщи „Ройтерс” (Reuters).
Русия обяви, че ще свика Съвета за сигурност в ООН за да се обсъди ситуацията южноамериканската държава.
Солидарност с Николас Мадуро изразиха също Турция, Китай, Куба, Мексико, Иран и Боливия.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!