Т онове плодове и зеленчуци с пестициди над нормата са задържани от контролните органи на границата с Турция от началото на годината, съобщава NOVA.
Магазините и пазарите в България в момента са залети с перфектно изглеждащи портокали, мандарини и лимони. Масово те се продават без етикет, който да показва дали са третирани с химикали. А има сигнали от потребители за боя в корите на плодовете.
От една страна в част от държавите износителки, за да удължат трайността на продукцията и да подобрят външния ѝ вид, производителите злоупотребяват с количествата на пестицидите, с които пръскат стоката.
През последните години на границите на Европейския съюз се спират плодове, пълни с пестициди, основно пратки с портокали и грейпфрут от Южна Африка, Аржентина и Турция. Но има такива случаи и с плодове от Италия.
Като външна граница на ЕС България е длъжна да контролира вноса на рискови плодове и зеленчуци. По правило на проверки подлежи всяка десета партида. Особено строг е контролът при пратките с лимони и нар. Стоката се разтоварва в халета на границата, след което се изследва в акредитирана лаборатория. На пункта „Капитан Андреево” от началото на годината са върнати или унищожени тонове опасни плодове и зеленчуци.
Но там проби за пестициди от банани, портокали и мандарини не се взимат.
Проба от партида с мандарини, внос от Турция, взета от склад на едро в Шумен, обаче показва съдържание на пестициди 5 пъти над нормата.
„Разрешените препарати за третиране са главно дървесни смоли и восъци за по-добър вид на стоката и за предпазване на гниене и мухъл. Не би следвало да се използват оцветители, а други вещества, които са разрешени”, посочва д-р Кремена Стоева от „Контрол на храните”.
Нерядко обаче търговци подобряват вида на стоката именно със забранени изкуствени добавки. Така дори неузрелите плодове могат да изглеждат добре. Дори в такива случаи оцветителят много рядко достига до вътрешността на самия плод.
Но повечето вносни плодове са обработени за добър търговски вид и трайност. На палетите в който се транспортират обикновено пише, че кората е негодна за консумация.
Според диетолога Огнян Симеонов предпазващите вещества като имазилил, тианендазол, пропиконазол и други антигъбични препарати, могат да предизвикат дразнене на кожата или очите при досег, и дори обриви и алергични реакции. Ето защо плодовете трябва се накисват в подсолена вода или да се измиват изключително добре преди консумация.
Кои храни са с различен състав у нас и другаде в ЕС
Истината за големите търговски вериги в България
Ядем палмово масло - как да разпознаем истинското
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!