О питайте се да си представите, че никога не сте гледали любимия си филм. Наистина има много филми, които са били подложени на повсеместна цензура заради съдържанието си. Някои от тези заглавия няма да са изненадващи поради високите нива на насилие или друго спорно съдържание. Сред тях обаче има и много филми, които са обидили някои хора по най-различни причини.
Ето част от имената:
"Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор" (2022 г.)
'Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор" официално потвърди за първи път, че любимият професор от Хогуортс Албус Дъмбълдор (Джуд Лоу) е гей и е имал романтична връзка с тъмния магьосник Гелърт Гринделвалд (Мадс Микелсен), но зрителите в Китай няма да го видят. От Warner Bros. потвърдиха, че са премахнали някои диалози, отнасящи се до романтичното минало на героите - включително репликите "Бях влюбен в теб" и "лятото, когато с Гелърт се влюбихме" - за да успокоят китайското правителство.
"Като студио ние се ангажираме да пазим целостта на всеки филм, който пускаме, и това се отнася и до обстоятелства, които налагат нюансирани съкращения, за да се отговори чувствително на различни фактори на пазара", заяви говорител на Warner Bros. в изявление за The Hollywood Reporter.
"В случая с "Фантастични животни: Тайните на Дъмбълдор" беше поискано съкращение от шест секунди и Warner Bros. прие тези промени, за да се съобрази с местните изисквания, но духът на филма остава непокътнат. Искаме зрителите навсякъде по света да видят и да се насладят на този филм и за нас е важно китайската публика също да има възможност да го изживее, дори и с тези незначителни редакции", казва още той.
"Смърт край Нил" (2022 г.)
Израелската актриса Гал Гадот е била замесена в множество противоречия, свързани с родната ѝ страна. Тя отслужи задължителната си двугодишна военна служба в израелската армия, както трябва да направят всички граждани, а преди това се сблъска с отпор заради това, че изрази подкрепата си за Израел в израелско-палестинския конфликт.
Участвайки във филма на Агата Кристи "Смърт на Нил" от 2022 г. заедно с множество други звезди, сред които Кенет Брана, Анет Бенинг и Арми Хамър, се появиха редица спорове. Самото ѝ присъствие беше достатъчно за някои държави от Близкия изток да забранят филма. Ливан и Кувейт отхвърлиха премиерата му заради нейното участие.
"Боен клуб" (1999 г.)
Повече от две десетилетия след излизането на филма, култовата класика "Боен клуб" от 1999 г. е преработена за публиката в Китай. Китайската платформа за стрийминг Tencent Video пусна версия с премахнат край, изпълнен с насилие. Вместо това в края на филма се появява заглавна картичка с алтернативно заключение:
"Полицията бързо разгадава целия план и арестува всички престъпници, като успешно предотвратява експлозията на бомбата. След процеса Тайлър е изпратен в лудница, където получава психологическо лечение. През 2012 г. е изписан от болницата". Първоначалното послание на филма за анархия и бунт срещу обществените норми е донякъде помрачено от този нов резултат!
'Вълкът от Уолстрийт' (2013 г.)
В този филм на Мартин Скорсезе от 2013 г. участват Леонардо ди Каприо и Марго Роби. Филмът е забранен в Уганда и Кения заради графичните изображения на секс и употреба на наркотици.
"Сексът и градът 2" (2010 г.)
Продължението на филма от 2010 г. със Сара Джесика Паркър в главната роля беше забранено в Обединените арабски емирства. Посочената причина е "конфликт на културни ценности".
"Жената чудо" (2017 г.)
Този изключително успешен филм от 2017 г. е забранен в Тунис, Алжир, Катар и Ливан поради факта, че звездата Гал Гадот е израелка и е служила във въоръжените сили на страната.
"Списъкът на Шиндлер" (1993 г.)
Този филм на Стивън Спилбърг от 1993 г. е забранен в Индонезия, тъй като е възприет като твърде съпричастен към еврейския народ. Филмът беше отхвърлен като ционистка пропаганда.
"Борат" (2006 г.)
Филмът от 2006 г. с участието на Саша Барон Коен предизвиква голяма обида, тъй като представя Казахстан (където първоначално е забранен) като напълно изостанал. Филмът е забранен и в Русия заради обидността си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!