Н ад 1500 са жертвите до момента след днешното разрушително земетресение с магнитуд 7,9 в Непал, ранените са още повече. Броят на жертви и пострадали се увеличава непрекъснато. Столицата Катманду е понесла сериозни щети.
От бедствието са пострадали и множество източни и североизточни райони в Индия, предаде ТАСС. Според Франс прес, която цитира най-новите данни на непалската полиция, малко преди 13 часа по Гринуич загиналите при земетресението в страната са били 876.
Непалското правителство обяви извънредно положение в пострадалите райони и призова международната общност да окаже хуманитарна помощ, предаде ДПА.
Най-малко 29 от 75-те окръга в страната са засегнати от земетресението. На съвещание правителството реши да отпусне 500 милиона непалски рупии (5 млн. долара) за фонда за борба с бедствията.
Трусовете бяха усетени силно в Индия, Тибет, Пакистан и Бангладеш.
Във връзка с човешките жертви и сериозните разрушения в Непал руският лидер Владимир Путин изпрати съболезнования на непалския президент Рам Баран Ядав, придружени със съчувствени думи за роднините на жертвите и пожелания за скорошно оздравяване на другите пострадали, съобщи Кремъл.
Руското министерство на извънредните ситуации предложи на Непал помощ за ликвидиране на последиците от стихийното бедствие и изрази готовност да изпрати в района над 50 спасители с голям опит и високотехнологично оборудване, действали преди в Хаити, Турция и Китай, информира ТАСС.
Индия изпрати в Непал около 50 спасители с военнотранспортен самолет и до вечерта ще прати още две машини, съобщи министерството на отбраната в Делхи.
По информация на посолството на Република България в Индия, акредитирано и за Непал, към момента няма данни за пострадали български граждани в резултат на разрушителното земетресение. Това съобщиха от МВнР. Почетният консул на България в Непар - Бхола Тхапа, продължава да поддържа редовен контакт с местните власти. МВнР на Република България изказва съболезнования на семействата и близките на стотиците жертви на природната стихия, се посочва в съобщението.
Историческият център на Катманду пострада тежко от земетресението в Непал, предаде Франс прес. Срутила се е голямата кула Дархара, построена през 1832 г. Тя е била наново издигната след земетресението от 1934 г.
С височина 50 метра, кулата беше един от основните паметници в културното наследство на Катманду. Тя била особено ценена от чужденците, а също от местните семейства през уикенда за панорамната си гледка към долината.
На върха й е имало индуистко светилище, посветено на бог Шива. Намиращият се в близост до кулата площад Дурбар, който е включен в списъка на ЮНЕСКО на световното културно наследство, също е опустошен. Снимки в социалните мрежи показват Редица сгради са се сринали и пътищата са засипани с тухли и дъски.
Сградите на площад Дурбар са построени между 12-и и 18-и век и представляват "уникална симбиоза на индуизма, будизма и тантризма", пише в сайта на ЮНЕСКО.
Междувременно земетресението предизвика лавина на връх Еверест и най-малко 30 души са ранени, предаде Асошиейтед прес, като цитира непалски гид.
Лавината паднала между ледника Кумбу и базовия лагер, съобщи Анг Тшеринг ог непалската планинарска асоциация.
Вече е сигурно, че има най-малко 10 жертви след лавината, съобщи непалското министерство на туризма.
"Броят на жертвите може да се увеличи и да включва както шерпи, така и чужденци", каза представителят на министерството Гянендра Шреста.
Румънският алпинист Алекс Гаван, написа в "Туитър" от връх Пумори, на около 8 км западно от Еверест: "Базов лагер Еверест огромна лавина след това огромна лавина от Пумори. Бягам от палатката си да спася живота си. Невредим. Много хора нагоре в планината".
Друг алпинист - Даниел Мазур съобщи, че базовият лагер на Еверест е "сериозно пострадал" и екипът му е блокиран.
"Молете се за всички", написа той на страницата си в "Туитър".
Лавина през април миналата година уби 16 непалски водачи (гидове). Април е един от най-популярните периоди за изкачване на Еверест преди дъждовете и облаците да скрият планината в кра яна другия месец, отбелязва Ройтерс.
Агенцията припомня също, че земетресение с магнитуд 8,3 през 1934 година уби 8500 души в Непал.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!