„Първото впечатление, когато отидохме, беше, че хората не изживяват тази трагедия по трагичен и драматичен начин. Тяхната философия и живот са много различни от нашите. Направи ми впечатление, че независимо къде ходихме и независимо колко са пострадали хората, с които се срещаме, те идват да помагат на нас. Питаха ни от какво имаме нужда”.
Това заяви репортерът Надя Ганчева, която бе специален пратеник на Нова ТВ в Непал.
„Всички местни хора постоянно ходят с маски на лицето, дори преди земетресението, защото там е много прашно. Проблемът е, че няма как да изкараш дълго време без тази маска”, добави тя.
Надя разказа как хората от столицата, които били пострадали по-малко, веднага оставили къщите си и се насочили към вътрешността на страната, където цели села били разрушени от силното земетресение.
„Повечето от пострадалите къщи бяха построени само от тухли и греди или изцяло гредоред. Може би това е и основната причина те да паднат. Няма никаква бетонна структура. Може би лошото строителство е причина да има толкова много жертви”, обясни операторът Мирослав Михайлов.
Надя Ганчева, която отразяваше събитията в Непал след силното земетресение разказа още, че се е впечатлила от добротата на хората в Непал, които „те карат да ги заобичаш след петата минута”.
„Много трудно беше да намерим хора, които са загубили някого от земетресението, защото при тях траурът е 13 дни, през което време те стоят затворени вкъщи, не се срещат с никого и не излизат навън”, добави Ганчева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!