Ч уждестранните спасителни мисии, които дойдоха в Непал да помогнат след опустошителното земетресение, може да се приготвят да си заминат сега, когато почти цялата работа по издирване и спасяване на оцелели е приключена, съобщи Комитетът по управление на бедствените ситуации, цитиран от ДПА.
„Чуждестранните екипи дадоха най-доброто от себе си в това кризисно време“, каза говорител на министерството на вътрешните работи. „Ние сме благодарни на всички, които дойдоха да ни помогнат с издирването и спасяването. Препоръчахме на правителството да бъде разрешено на екипите да се върнат сега, когато спасителната операция е завършена“, каза той.
Междувременно специалният пратеник на Нова ТВ в Непал събра разказите на българи, преживели опустошителния трус от 25 април.
„През цялото време си мислех, че треперя, а то всъщност се е клатело от земетресението. Друса около 40 секунди, станах от леглото, чух колегата, който блъска по вратата“, спомня си Боряна Печенякова.
„Трусът много се засили, започна боботене, трясъци. Тръгвам към врата, едвам вървя, разперил съм си ръцете, и се опитвам да се докопам до входната врата“, разказва Владимир Темнялов.
Тези 40 секунди, в които земята под Катманду се разтресе, са изглеждали като дълги и мъчителни минути за двамата българи.
След първия трус те се прибират вкъщи с надеждата, че всичко е приключило. Тогава идва новият удар. Токът спира, интернетът – също, няма и телевизия. Страхът е обзел всички.
Петимата българи изкарват две нощи в градината на съседния хотел. А травмите след опустошителното земетресение остават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!