Б ългари, които в момента са в столицата на Непал - Катманду, разказват за Нова ТВ, че са преживели най-големия кошмар в живота си по време на разрушителното земетресение на 25 април и последвалите вторични трусове.
„Събудихме се от труса, един от колегите започна да блъска по вратата, излязохме на улицата след като малко поутихна, но започна отново да тресе. Имаше паника, всички хора пищяха. Беше много страшно”, разказа Боряна Печенякова.
Първата вечер се върнахме отново да спим в апартамента, но следващите две вечери спахме навън и тъй като нямахме палатка, спахме на шезлонги до басейна, обясни тя.
„Това, което забелязвам днес е, че всички хора искат да напуснат Катманду, но има проблем с транспорта. Някои са успели да заминат, някои – не. Има го страха у хората. Нормално е. Това, което ни се случи, не е малко”, добави Боряна Печенякова.
Вижте още от нейния разказ във видеото:
"Спадителните операции кипят с пълна сила... Има малка паника сред местните, повечето от които в момента спят на палатки", разказа в профила си във "Фейсбук", друг българин - Стоян Маринов, който заедно с трите си деца е във Фериче - населено място, около 1000 м по-ниско от мястото на планинската трагедия в Базов лагер Еверест (5364м).
"Всички роднини и приятели се надпреварват да ни съветват да се върнем час по-скоро на родна земя. Надявам се това да послужи и на други в нашето положение - за Бога не се втурвайте към изхода! Точно това прави тълпата! А тълпата тъпче, мачка и блъска! Друго няма да получите.
Давате ли си сметка, че единственият бърз изход от региона е посредством 30-минутен полет в 15-местен витлов самолет? Който трябва да излети от 500-метрова наклонена писта, нацепена от земетресението и който после трябва да кацне на летището в Катманду, което между впрочем е доста зле оборудвано за условия като дъжд и мъгла. За последните 48 часа има осъществени половин дузина полети, което прави 60-70 души. А колко още се трупат в ограничените хижи в Лукла? И спят по пейките на чайните, поради липса на свободни легла. А дори да приемем, че се доберете със зъби, нокти и повечко късмет до полет, дали в Катманду ви чакат с червен килим, хляб и сол? Там, където в момента горят огромни клади с мъртъвци. Не мисля. Предпочитам да останем в планината", пише Маринов.
Планинските спасители, заедно с обучени кучета, на Българския Червен кръст са в пълна готовност да заминат за Непал, съобщиха от БЧК. Към момента няма официално искане към БЧК за участие в спасителните операции след земетресенията в Непал, но спасителите могат незабавно да се включат при осигурени
възможности за изпращането и приемането им на летището в Катманду.
БЧК е в постоянна връзка с Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, чиито екипи правят оценка на нуждите на мястото на бедствието.
Дарения за пострадалите от земетресенията в Непал могат да се правят по банков път:
УНИКРЕДИТ БУЛБАНК АД
IBAN: BG23UNCR70001519676152;
BIC: UNCRBGSF;
БЪЛГАРСКИ ЧЕРВЕН КРЪСТ
Дарения могат да се правят и чрез изпращане на SMS на номер 1466 към всички мобилни оператори, на стойност 1,00 лев, както и онлайн на интернет страницата на БЧК - redcross.bg.
УНИЦЕФ-България организира кампания за набиране на средства в подкрепа на децата, пострадали от земетресенията в Непал, съобщиха от организацията. По данни на Детския фонд на ООН засегнатите деца са близо 1 милион. Те спешно се нуждаят от хуманитарна помощ.
Желаещите да помогнат на децата, включвайки се в кампаниятана УНИЦЕФ-България, могат да го направят чрез онлайн дарение на интернет страницата на организацията; чрез SMS с текст "NEPAL"на кратък номер 1021 /стойността на дарението е 2.00 лв. с ДДС/;
по банков път на дарителска сметка:
Райфайзенбанк ЕАД:
IBAN: BG34RZBB91551065034919; BIC: RZBBBGSF
Основание: Непал
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!