О коло 8 млн. души са засегнати в Непал от разрушителното земетресение, разлюляло страната преди три дни, каза пред журналисти Фархан Хак, говорителят на генералния секретар на ООН, цитиран от Асошиейтед прес.
Повече от 1,4 млн. непалци имат нужда от хранителна помощ.
ООН отпуска от фонда си за спешно реагиране при извънредни ситуации 15 млн. долара, за да се помогне на пострадалите. Тези средства ще дадат възможност международни хуманитарни организации да предоставят на бедстващите подслон, питейна вода, медицински стоки и логистични услуги.
Камионите с помощи вече са на път за най-тежко засегнатите райони извън столицата Катманду, който също е много пострадала – много сгради са разрушени до основи, има недостиг на хранителни стоки и горива и проблеми с електроснабдяването.
Сега най-важното обаче остава издирването и спасяването на оцелели, каза представителят на ООН.
Правителството на Непал обяви тридневен траур.
Правителството заяви, че заради ограничените средства, с които разполага, ще му е трудно да стигне бързо до всички пострадали и да се справи с последиците от труса.
„Не сме подготвени за бедствие от този мащаб“, каза вицепремиерът Бамдев Гаутам.
И тази нощ са продължили вторичните трусовете в Непал,
като най-силният е достигнал магнитуд от 5,2.
От разрушителното земетресение в събота досега вторичните трусове са над 60. Хората прекараха трета нощ под открито небе.
Броят на жертвите достигна 4310 души, пострадалите са над 8000,
съобщи местното министерството на вътрешните работи.
Жертвите обаче може да достигнат 10 хил., каза в интервю за Ройтерс премиерът Сушил Коирала.
Той заяви, че правителството прави всичко, което е по силите му за активизиране на спасителните операции и за облекчаване на положението на засегнатите. Стотици непалци, разгневени от бавната реакция на правителството, започнаха обаче
сами да търсят близките си сред отломките на разрушените си домове,
съобщи Ройтерс. Хората се оплакват, че им привършват провизиите и газа.
Магазините почти не работят, но дори и да отворят, всичко свършва за минути, каза местен жител.
Хората обвиняват правителството, че не прави достатъчно да им осигури продукти от първа необходимост. „На улицата сме без храна и вода и за три дни още не сме видели представител на властите“, каза човек, който лагерува със семейството си край автомобилен път.
Всички алпинисти, които бяха блокирани в лагери близо до Еверест, са били превозени с хеликоптер към безопасни места.
Международното летище в Катманду обаче е претоварено до такава степен,
че няколко чуждестранни спасителни екипа се върнаха у дома или кацнаха на летища в съседни държави, като това в Банкок, съобщи ДПА.
Единственото международно летище в Непал, което може да обслужва само по осем големи самолета наведнъж, трудно успява да поеме пристигащите граждански полети и полети с хуманитарна помощ и спасителни екипи.
Самолет с японски спасителен екип, идващ от Тайланд, бе принуден да кръжи няколко часа над непалското летище, след което кацна в Индия да презареди. Но и вторият опит да кацне в Катманду бе неуспешен и самолетът се върна в Тайланд.
Белгийски спасителни екипи, изпратени към Непал часове след опустошителното земетресение,
вече трети ден не успяват да стигнат Катманду.
Белгия беше сред първите държави в света, организирала незабавното изпращане на самолет със спасителни екипи, обучени в издирването на жертви от природни бедствия в градски условия. От неделя самолетът на белгийските военновъздушни сили А321, на чийто борд са спасителите, очаква разрешение за кацане в Катманду.
Първоначално машината трябваше да прелети по трасето Брюксел-Дубай. Кацането в Дубай бе отказано и самолетът се приземи в Бахрейн. Вчера последва полет до Делхи, но днес все още не е получено разрешение за излитане от Индия към Катманду.
Причината е, че е бил изпуснат слотът за кацане в Катманду, а там вече множество самолети изчакват от въздуха разрешение за приземяване.
Три дни след ужасното земетресение в Непал, отнело живота на над 4000 души, разрушило вековни забележителности и предизвикало лавина, затрупала базовия лагер при Еверест,
започна да става ясен мащабът на опустошението,
пише американският в. „Вашингтон пост“. В страната започна да пристига международна помощ, а спасителните екипи разшириха издирванията с хеликоптери към планински села, за които се смята, че са най-тежко пострадали от силното земетресение, и където има опасения за множество жертви.
Навсякъде в Непал се изчерпват запасите от храна, вода и лекарства. За хората, които се страхуват да се върнат в домовете си поради опасения за стабилността на постройките, са изградени импровизирани палаткови лагери. Болниците са препълнени от пациенти.
В столицата Катманду имаше прекъсвания на електричеството и телефонните връзки. Над разрушенията се издигаше дим от масови кремации, след като поройният дъжд спря и небето се проясни, отбелязва изданието.
Помощи от всякъде се стичат в Непал, където малки и големи страни изпращат медицински и спасителни екипи, авиация и основни доставки, посочва британският в. „Дейли телеграф“.
Хуманитарни организации продължават да работят неуморно, за да осигурят храна, подслон и медицински материали на най-нуждаещите се, пише изданието.
Британският в. „Гардиън“ публикува статия, в която се отправя призив към всички, които искат да помогнат на Непал след опустошителното земетресение, да не ходят там, ако нямат подходяща професионална подготовка, за да не затрудняват допълнително усилията за справяне с тежката ситуация, и да не пращат помощ, която няма да свърши работа на нуждаещите се хора.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!