О т маски до забрани – градовете в Западните Балкани се опитват по различен начин да се преборят с отровните частици. Вместо подобно на Белград, Загреб и Сараево да дава препоръки на гражданите какво да правят, за да избегнат замърсяването на въздуха, в Скопие бяха предприети конкретни мерки.
11 града осъмнаха с мръсен въздух в събота
Скопие
Град Скопие въведе безплатен превоз в градския транспорт и удвои цените за паркинг в рамките на извънредните мерки за намаляване на наднорменото замърсяване на въздуха. Беше отправен апел служителите в градската администрация да ходят на работа с автобуси на обществения транспорт.
Спешни мерки бяха предприети, след като градските власти получиха съобщение от министерството за околната среда, че два поредни дни на две измервателни станции в Скопие са регистрирани количества опасни частици РМ10 над допустимите 175 микрограма на кубичен метър.
Градската комунална служба на Скопие е натоварена да продължи интензивното почистване на градските улици и булеварди, стопанисвани от град Скопие, а същото е препоръчано и на отделните общини в столицата.За да се намали замърсяването, са прекратени всички строителни работи, предприети от града, и градските общини са призовани да направят същото.
Битката на Лондон с мръсния въздух: с пари и решимост
Още някои мерки:
- Инспекторски надзор над фирмите, които управляват отпадъчни гуми и отпадъчни масла.
- Ограничаване на обучението в автошколите от 9.30 до 14.30 ч. и след 18 ч.
- Учестен контрол на изгорелите газове на автомобилите, участващи в движението, и засилен контрол за спазването на забраните за движение на товарни автомобили с крайна дестинация Скопие.
Загреб
Институтът за обществено здраве препоръча на гражданите на Загреб:
Коминните филтри: решение или разхищение?
- Да избягват дълготрайни и интензивни дейности на открито, особено покрай пътища.
- Да се обърне специално внимание на уязвимите групи – деца, бременни, възрастни хора, страдащи от хронични болести на дихателните пътища и сърдечносъдови заболявания, хора с нарушена имунна реакция и активни и пасивни пушачи.
- Да се посъветват с лекар, ако имат хронични проблеми с дихателния апарат и са почувствали влошаване.
- Да избягват ненужно допълнително излагане на вредни частици от други източници като пушене, използване на химикали, лепила, бои, лакове и подобни материали.
- Да се придвижват с градски транспорт.
- Да избягват използването на автомобили.
- Де не се отопляват с твърди горива.
Как ще ги стигнем: драстични мерки в Букурещ в битката с мръсния въздух
Сараево
Градските власти на Сараево препоръчаха на гражданите да носят маски, да не отварят прозорците и да не използват автомобилите си. Местните власти обявиха „тревога” заради замърсения въздух и призоваха гражданите да не излизат навън освен при спешни случаи.
Сараевските власти намалиха и цените на билетите за градския лифт, който води до близката планина Требевич, защото мнозина тръгнаха към популярните ски писти, за да избегнат замърсяването.
Фандъкова: София не е осъждана заради мръсния въздух
Какво прави Белград
Сръбският институт за обществено здраве „Д-р Милан Йованович Батут” издаде препоръки за гражданите по повод замърсяването на въздуха в сръбските градове. Препоръките се отнасят особено за сутрешните и вечерните часове.
Същевременно институтът и министерството на здравеопазването заявиха, че няма повод за паника, а искат само да подчертаят значението на посочените мерки за защита в условията на замърсяване на въздуха. Институтът препоръча в дните с повишена степен на замърсяване да се избягва физическа активност на открито.
Нивото на замърсяване на въздуха в градовете и общините в Сърбия може да се проверява и чрез мобилното приложение AirCare. Приложението събира и показва данни от над 65 измервателни станции в Сърбия. Софтуерът е дело на активиста и програмист Горан Йовановски от Северна Македония.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!