"Всеки момент може да бъде предприет нов опит за държавен преврат в Турция", съобщи тази сутрин турското президентство на сайта си в "Туитър", цитиран от Ройтерс.

Затова турските граждани, излезли през нощта по улиците в подкрепа на законната власт, бяха призовани да останат там, за да попречат на превратаджиите.

Високопоставен турски представител каза, че операциите по възстановяването на контрола над щаба на въоръжените сили в Анкара все още продължават. Полицейски спецчасти и военни са отцепили района около сградата. "Военен офицер даде изстрели отвътре по-рано сутринта", добави той.

По-късно турският президент Реджеп Тайип Ердоган е изпратил и телефонно съобщение до абонатите на турските телекомуникационни оператори, в което моли гражданите да се "надигнат" в името на демокрацията и мира, предаде Ройтерс.

Есемесът, получен по мобилните телефони от "РТ Ердоган" и подписан с цялото име на президента Реджеп Тайип Ердоган, призовава хората да излязат на улиците, за да защитят демокрацията, мира и държавата.

Привърженици на турския президент Реджеп Тайип Ердоган още рано сутринта нападнаха група войници, които се предадоха в Истанбул след участие в опита за преврат тази нощ, а полицията се намеси да ги спаси, предаде Ройтерс.

Тази нощ Ердоган неколкократно призова привържениците си да излязат на улиците и да протестират срещу опита за преврат, предприет по думите му от малка група във въоръжените сили и обеща, че той ще получи необходимия отговор.

Вижте нашата галерия от опита за военния преврат в Турция

Вече се съобщава за над 265 души, които са убити при опита за преврат в Турция на група разбунтували се войници. Сред тях са и цивилните жертви.

Броят на ранените достигна 1154 души.

Стотици войници от турските въоръжени сили са били арестувани по цялата страна след опит за преврат, за който правителството смята, че е предизвикан от последователите на базирания в САЩ духовник Фетхуллах Гюлен.

Броят на задържаните военни, участвали в опита за преврат в Турция, се увеличи до 1563 души.

Турски чиновник е съобщил, че 29 полковници и 5 генерала са били премахнати от постовете им.

По последни данни турският генерален щаб вече е под контрола на проправителствените сили, но малка група от разбунтувалите се войници все още се съпротивлява и контролира няколко военни хеликоптера, съобщи висш турски представител, цитиран от Ройтерс.

Според него превратаджиите не контролират никакви изтребители, а хеликоптерите, които те използват, скоро ще бъдат свалени. Нападенията над парламента и президентския дворец като цяло вече са прекратени.

Участниците в опита за преврат използваха ударни хеликоптери и танкове в опита си да свалят правителството, добави той.

Шефът на турската полиция Джелялетин Лекесиз, цитиран от АП, съобщи, че 16 заговорници са били убити при сблъсъците в сградата на командването на военната полиция през нощта. Той добави, че сблъсъците там продължават, но "скоро ще приключат".

Според министъра на правосъдието Бекир Боздаг, цитиран от Анадолската агенция, силите за сигурност "са постигнали резултати на много места" и са разбили заговорниците. Това включва Националната разузнавателна служба, полицията и правителствените сгради.

Военните, които направиха опит за преврат, обаче впоследствие  превзеха фрегата на военноморската база Гьолджук, съобщи Ройтерс, позовавайки се на гръцки военни източници.

Началникът на турския флот е бил взет за заложник, заяви за Ройтрес високопоставен гръцки военен източник.
 

Според агенцията, цитирана от АП, в центъра за обучение на бронираните части Етимесгут край Анкара някои войници, взели участие в опита за преврат, са били арестувани от своите колеги - офицери и войници, и били предадени на полицията.

Междувременно европейските лидери, НАТО и ООН изразиха пълната си подкрепа за правителството на Турция и призоваха за бързо възстановяване на конституционния ред в страната.

„Турция е ключов партньор за Европейския съюз. ЕС подкрепя напълно демократично избраното правителство, институциите на страната и върховенството на закона“, се казва в съвместното изявление на председателите на Европейския съвет и Европейската комисия, а също и други представители на държавите-членки.

„Призоваваме за бързо връщане към конституционния ред. Продължаваме да следим отблизо развитията и да се координираме с 28-те държави-членки на ЕС“, се казва още в текста.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също подкрепи „демократичните институции“ на ключовия съюзник Турция.

„Призовавам за спокойствие и сдържаност, и пълно зачитане на турските демократични институции и конституцията. Турция е ценен съюзник на НАТО“, се казва в изявлението на Столтенберг.

Генералният секретар на ООН Бан Ки-мун призова за спокойствие, ненасилие и сдържаност в Турция, след като в страната беше предприет опит за сваляне на властта. Южнокорейският политик подчерта, че военната намеса в делата на която и да е държава е неприемлива.

Източник: БГНЕС

"Република Турция е добър съсед и стратегически партньор на Република България. За нас стабилността и мирът в Турция са от първостепенно значение, както и спазването на човешките права".

Това гласи позицията на президента Росен Плевнелиев по повод събитията от последната нощ. "Следим внимателно ситуацията в нашата съседка, осъждаме проявата на всякакви форми на насилие и подкрепяме демократично избраните институции в Република Турция", допълни той.

Държавният глава призова да се запази спокойствие, а българските граждани в Турция да се обръщат при необходимост към дипломатическите ни представителства в страната.

- Скъпа, твоето "няма какво да облека!" вече няма къде да го прибираме.
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>Трифонов: След решението&nbsp;на КС хаосът в държавата се увеличи</p>

Слави Трифонов: След решението на КС хаосът в държавата се увеличи

България Преди 46 минути

"Ние вече никога няма да знаем какъв е обективният резултат от последните избори", каза той

Instagram се срина

Instagram се срина

Свят Преди 1 час

Не е известно колко хора са засегнати, но според данни на Instagram платформата има над два милиарда активни потребители месечно в световен мащаб

Наводнения връхлитат Северна Италия

Наводнения връхлитат Северна Италия

Свят Преди 2 часа

До момента няма съобщения за жертви

<p>Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции</p>

Г-7 с предупреждение към Русия за нови санкции, ако не бъде сключено примирие с Киев

Свят Преди 3 часа

"Всяко спиране на огъня трябва да бъде зачитано", се казва в декларацията на Г-7

<p>Белгия:&nbsp;Европа се нуждае от ядрен чадър</p>

Белгия: Не е достатъчно само Франция да разполага с ядрено оръжие в ЕС

Свят Преди 3 часа

Белгийският премиер настоя за единно европейско разбиране за нуждата от развитие на ядрените оръжия

<p>Меган Маркъл обяви новия си подкаст</p>

Меган Маркъл обяви нов подкаст – след провала на сделката със Spotify за $20 милиона

Любопитно Преди 3 часа

Първият епизод на „Confessions of a Female Founder“ ще излезе на 8 април

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Не забравяйте да преместите стрелките! Кога сменяме часа и как ни влияе?

Любопитно Преди 3 часа

Ползи и вреди върху организма от смяната на часа

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Какво щеше да стане, ако Украйна не се беше отказала от ядрените си оръжия?

Свят Преди 3 часа

Кога и защо Украйна се отказа от ядрените си оръжия - експертите припомнят

Украински националист е застрелян посред бял ден в Одеса

Украински националист е застрелян посред бял ден в Одеса

Свят Преди 3 часа

Полицията е започнала криминално разследване

<p>Исторически обрат за Украйна след разговор с Путин</p>

Тръмп за войната в Украйна: Съществува реална възможност този ужасяващ конфликт да приключи

Свят Преди 3 часа

Той посочи, че в настоящия момент хиляди украински военнослужещи са напълно обградени от руската армия

Списание „Формула 1“ сезон 2025 – на 15 март с „Мач Телеграф“

Списание „Формула 1“ сезон 2025 – на 15 март с „Мач Телеграф“

Любопитно Преди 3 часа

Книжката ще бъде вложена във вестника и няма да се продава отделно

ЕС под натиск: Унгария принуди Съюза да вдигне санкциите срещу няколко руснаци

ЕС под натиск: Унгария принуди Съюза да вдигне санкциите срещу няколко руснаци

България Преди 4 часа

В повечето случаи ЕС налага санкции, когато прецени, че Русия осъществява непровокирана военна агресия срещу Украйна

"Хамас" рестартира преговорите за спиране на огъня в Газа

"Хамас" рестартира преговорите за спиране на огъня в Газа

Свят Преди 4 часа

Групировката се е съгласила да освободи израелско-американския заложник Идън Алекзандър

Джон Ленън бе почетен с колекция монети по повод 85 г. от рождението му

Джон Ленън бе почетен с колекция монети по повод 85 г. от рождението му

Любопитно Преди 4 часа

Монетите, които ще бъдат пуснати в продажба в понеделник, 17 март

Украйна разработва алгоритми за наблюдение на евентуалното спиране на огъня

Украйна разработва алгоритми за наблюдение на евентуалното спиране на огъня

Свят Преди 4 часа

Това съобщи външният министър Андрий Сибига

За седмица: Русия отвоюва 28 населени места в Курска област

За седмица: Русия отвоюва 28 населени места в Курска област

Свят Преди 4 часа

Русия значително ускори настъплението си с цел да изтласка украинските сили от Курска област