О питът за преврат в Турция, извършен в петък вечерта е организиран от малка група военни, подбудени от магистрати, които са част от организация, контролирана от живеещия в САЩ ислямски духовник Фетхуллах Гюлен.
Това е официалната позиция на Анкара, изразена в предаването „Здравей, България” по NOVA от турският посланик в България Негово превъзходителство Сюлейман Гьокче.
Вижте кадри от предотвратяването на преврата в Турция.
Гьокче посочи, че на фона на около 6 хил. арестувани, турската армия наброява над 600 хил. души. А при заподозрени за участие в опита за преврат близо 60 висши офицери, командващия състав на въоръжените сили се състои от над 400 човека.
Днес в Истанбул беше обявено извънредно положение. След преврата са арестувани над 6000 души, от които около 2700 са съдии и прокурори. Също така 8000 полицаи в цялата страна са отстранени от длъжност.
По отношение на арестуваните стотици магистрати в Турция през последните два дни, Гьокче коментира, че задържането на тези прокурори и съдии е било подготвяно отдавана. Той подчерта, че опитът за преврат е имал за цел да предотврати техните арести.
„Защо точно този ден се случи този опит за преврат? Защото те искаха да предотвратят тази подготовка”, заяви Гьокче.
„Говорим за една терористична организация, която се опитва да завземе държавата”, категоричен е той.
По неговите думи осуетяването на опита за преврат е „победа на демокрацията в Турция”.
Ердоган към САЩ: Ние сме партньори, предайте Гюлен
След опита за преврат: Турция мисли за смъртното наказание
Кой стои начело на опита за преврат - Гюлен или самият Ердоган
Гьокче посочи, че в петък е бил атакуван турският парламент, докато в него са заседавали депутатите, стреляно е по мирни граждани, били са нападнати множество институции, също така и медии, атака е имало и срещу турския президент Реджеп Ердоган, който по това време е бил на почивка в Мармарис.
„Завръщането на президента в Истанбул не беше лесно. Имаше опит за посегателство върху неговия живот”, заяви турският посланик.
„Демокрациите трябва да са солидарни една с друга и ние очакваме солидарност в един такъв момент”, посочи Гьокче и благодари на българските власти за тяхната солидарност.
По отношение на исканията за връщане на смъртното наказание в Турция след опита за преврат, посланикът подчерта, че страната му е поела определени международни ангажименти.
„Когато в Турция завали, тук се говори за бежанци. Когато изгрее слънце, тук пак се говори за бежанци”, така Негово превъзходителство Сюлейман Гьокче коментира опасенията за нова наплив на емигранти към България от турска територия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!