В еликден наближи и е време да помислим за празничното меню. Традицията повелява на трапезата да има яйца, козунак, зелена салата и агнешко месо, но това не означава, че всяка година трябва да ги приготвяте по един и същ начин.
За да ви помогнем да изненадате приятно семейството си, подбрахме няколко нови рецепти с традиционните продукти.
Руло от агнешка плешка
за подправката:
3 шушулки кардамон
1/2 ч. л. черен пипер
1/2 ч. л. червен пипер
1/2 ч. л. кимион
1/4 ч. л. кориандър
1/4 ч. л. карамфил
1/4 ч. л. индийско орехче
1/4 ч. л. канела
за агнешкото руло:
1 агнешка плешка (2 кг)
400 г булгур (с варене)
100 г бадеми
1 глава лук
4 скилидки чесън
30 г краве масло
100 г глава целина
2 с. л. зехтин
1 морков
сол и черен пипер на вкус
за сервиране:
1 скилидка чесън
400 г кисело мляко
2–3 стръка мента
1 нар
сол на вкус
Кардамонът се стрива в хаванче и се смесва с останалите подправки – черния пипер, червения пипер, кимиона, кориандъра, карамфила, индийското орехче и канелата. Плънката се приготвя, като лукът и чесънът се наситняват и се запържват в маслото. Добавят се накълцаните ядки и подправката.
Сипва се булгурът, наливат се около 300 мл вода и се овкусява със сол и черен пипер. След като течността се абсорбира, съдът се дърпа от огъня.Агнешката плешка се обезкостява така, че да остане цяло парче и се овкусява със сол и черен пипер.
Отгоре се разпределя плънката. Месото се навива на руло и се завързва с конец. Рулото се запържва в зехтина от всички страни, до златисто. Изважда се и в същия съд се запържват нарязаните наедро морков и целина.
Връща се рулото, наливат се около 300 мл вода, съдът се похлупва и ястието се пече в загрята на 170 градуса фурна, без вентилатор, до готовност – около 3 часа.
Чесънът се стрива на паста и се смесва с киселото мляко и наситнената мента. Посолява се на вкус и се разбърква. Агнешкото руло се нарязва на парчета и се сервира с млечния сос и зърна нар.
Агнешки котлети с печени моркови
2 кг агнешки котлети
5 шушулки кардамон
1/2 ч. л. кимион
1/4 ч. л. индийско орехче
50 г пресен джинджифил
2 глави лук
2 скилидки чесън
6 моркова
300 мл зеленчуков бульон
2 с. л. сироп от нар
2 с. л. олио
50 г краве масло
сол и черен пипер на вкус
Кардамонът се счуква леко в хаванче, люспите се отделят, а семената се стриват.
Прибавят се настърганото индийско орехче, кимионът, сол и черен пипер на вкус, и всичко се стрива добре.
Котлетите се намазват с половината олио и се запичат на висока температура в сух съд с незалепващо покритие, от всички страни – до златисто.
Лукът се нарязва на тънки полумесеци и се запържва в половината от маслото и останалото олио, заедно с наситнените чесън и джинджифил.
След това се изваждат и в същия съд на два пъти за кратко се запържват обелените и нарязани на пръчици моркови.
Зеленчуците се слагат в тава, налива се зеленчуковият бульон, слага се останалото нарязано масло и се запичат за около 30 минути в загрята на 180 градуса фурна с вентилатор.
Агнешките котлетчета се добавят в тавата и се поръсват се със сместа от подправки и със сиропа от нар. Ястието се пече още 10 минути – до готовност.
Няма как да хапваме вкусно агнешко месо без купа свежа салата. С този компонент от празничното меню може да развихрите въображението си. Прибавете пресен нар или букет от свежи билки и обичайната маруля с праз и варени яйца, моментално ще помени вкуса си.
Традиционната великденска салата - 3 нови идеи
Зелена салата със сирене и репички
1/2 зелена салата
100 г бейби спанак
150 г краве сирене
150 г заквасена сметана
60 г орехи
2–3 краставици (дребни)
1 връзка пресен лук
1 връзка репички
1/4 връзка мента
50 мл бял винен оцет
40 мл прясно мляко
1/2 ч. л. захар
сол на вкус
Пресният лук се нарязва на ситно и се разбърква с оцета, захарта и сол на вкус. Оставя се за 5–10 минути. Репичките се режат на шайби. Краставиците се белят и се режат на кубчета.
Зелената салата се измива, подсушава се и се накъсва. Смесва се със спанака, краставицата и репичките. Лукът и част от оцета, в който се е мариновал, се разбъркват със заквасената сметана, млякото, накълцаната мента и сол на вкус.
Салатата се овкусява с дресинга. Разбърква се и се поднася с натрошено сирене и нарязани орехи.
И накрая козунакът.
Каква е тайната на пухкавия козунак на конци
6 бързи рецепти за пухкав козунак
Със стафиди, локум, мармалад или просто поръсен със захар има толкова много начини да приготвим великденския хляб и вероятно вече се изпробвали всички. Затова днес ви предлагаме да приготвите малки козуначета във формички за мъфин. Ще си спестите рязането и сложните плитки, а и козунакът няма да изсъхне по-дълго време.
½ -1 кг. брашно
2 яйца
125 гр. масло
1 ч.ч. мляко
200 гр. захар
1 п. суха мая
Разтваряме маята в една чаша затоплено мляко и добавете една супена лъжица захар. Слагаме 2-3 супени лъжици брашно и разбъркваме.
В друга купа смесваме яйцата, маслото и захарта. Разбиваме с миксер.Обединяваме продукти от двете купи и добавяме брашно и ванилия.
Замесваме тестото и го оставяме да втаса.Оформяме козунаците и ги намазваме с жълтък и малко олио.Поръсваме със захар и печем за 30 мин. на 180 градуса.
Ако все пак държите да приготвите голям козунак. Оформете го като великденско зайче.
Козуначено руло с крем
за тестото:
650 г брашно за козунак
250 г грис от твърда пшеница (семолина)
190 г захар
170 г краве масло
200 мл прясно мляко
30 мл тъмен ром
2 яйца
2 жълтъка
1/2 кубче жива мая
1 щипка сол
кората от 2 лимона
за плънката:
500 мл прясно мляко
60 мл тъмен ром
200 г захар
200 г сушени череши
175 г крем сирене
80 г царевично нишесте
4 жълтъка
1 шушулка ванилия
за намазване:
1 яйце
за поръсване:
захар
Половината мая, 50 мл от затопленото мляко и 100 г брашно се разбъркват в купа, докато се получи каша (лепкаво тесто). Покрива се с позрачно фолио и се оставя за 1 час. Маслото се разтопява.
Целите яйца и жълтъците се разбиват и се смесват с рома и настърганите лимонови кори. Останалата мая се разбърква в топлото мляко, поръсва се с щипка брашно и се оставя да шупне.
В голяма купа се разбъркват брашното, грисът и солта. Сипват се разбитите яйца, кашата, шупналата мая, захарта и половината от разтопеното масло.
Замесва се меко, лепкаво тесто и се оставя да втаса на топло за няколко часа. Разделя се на две части и се меси отново, като се добавя и останалата част от маслото. Всяка половина се слага в купа и се оставя на топло да втаса повторно.
Кремът се приготвя, като 400 мл от млякото се кипват със захарта. Шушулката ванилия се разполовява, семенцата се отделят и се слагат в млякото, заедно с шушулките.
Жълтъците и нишестето се разбъркват добре с останалото мляко, темперират се с част от горещото мляко, изливат се в него, шушулките се отстраняват и се готви на умерен огън, като се бърка, докато кремът се сгъсти. Прехвърля се в купа, за да се охлади и се покрива с фолио. Черешите се накисват в рома.
Тестото се изтънява с точилка върху пергаментова хартия, така че да се получат две правоъгълни кори. По двата дълги края се изрязват ресни. Охладеният крем се разбърква с крем сиренето, добавят се напоените череши без рома и се разпределя в средата на двете кори.
Късите страни се прегъват, за да не изтече плънката, а ресните се сплитат, така че да се оформи руло. Оставя се да втаса отново, за по-дълго време.
Рулата се намазват с разбито яйце и се поръсват със захар. Пекат се около 35–45 минути в загрята на 170 градуса фурна, с вентилатор. Охлаждат се и се поднасят.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!