С лед като голяма част от Запада отпразнува своя католически Великден миналата седмица, утре всички последователи на източноправославната църква също ще отбележат празника.
Православната общност е втората най-голяма християнска общност след католическата, като хората, които изповядват православието наброяват около 225 млн. души.
Сред страните, в които православието е основната или преобладаващата религия са Русия, Украйна, Сърбия, Румъния, Молдова, Гърция, Северна Македония, Беларус.
В Босна и Херцеговина, Албания, Казахстан и Естония съществуват малцинствени групи, които също изповядват православието.
И въпреки че всички от гореизброените страни изповядват една и съща религия, има великденски традиции, които са строго локални и се различават една от друга.
На гръцкия остров Корфу например от години спазват традицията по „хвърляне на делви”. А заедно с делвите, през балконите си местните изхвърлят и всякакъв вид домашна посуда, включително тенджери и тигани.
Традицията на остров Корфу се е превърнала в световна атракция и всяка година хиляди туристи се стичат там, за да видят нагледно „хръвлянето на делви”. Значението зад този обичай е изхвърляне на всичко лошо и започването на чисто.
В Гърция едно от основните ястия, които се слагат на великденската трапеза, е „магирица”. Това е супа, която се приготвя от агнешка карантия и с нея се отбелязва приключването на великденския пост.
В съседната ни страна яйцата се боядисват предимно в червено и могат да се ядят още от събота вечер.
В Румъния е традиция за Великден хората да се обличат в нови дрехи и да почистват основно домовете си.
В страната на граф Дракула също боядисват яйца за празника, но местните задълбочават вниманието си изключително много върху тази част от празненството.
Боядисването на яйца е цяло изкуство в Румъния и дори отделните семейства се състезават за това кой ще има най-красивите изрисувани великденски яйца.
Румънците също ядат традиционните за региона козунаци по Великден. Освен това типични са всякакви ястия, чиято основа е агнешко месо. Приготвя се и хляб със сирена, който там наричат „паска”.
В Русия е прието хората да почистят изцяло къщите си преди настъпването на Велики четвъртък. Тогава, както и в България, се боядисват яйцата. В събота се приготвят ястията за трапезата, като всеки, който пости, не може да опитва от храната, докато готви.
Поздравът, който си разменят руснаците на Великден, е същият като у нас. В сутринта на празника те си казват: „Христос воскрес!” , и си отговарят с: „Воистину воскрес!”.
Закуската на Великден най-често е съставена предимно от яйца; кулич – традиционна питка с мая; огромна торта, приготвена с извара и стафиди, която наподобява козунак и други.
В Сърбия по традиция яйцата се варят и боядисват в съд, в който задължително домакинята е добавила няколко капки свещена вода.
Първото боядисано яйце се пази до следващия Великден и то се нарича Чуваркућа или „пазител на дома”. Сърбите използват традиционния поздрав „Христос Воскресе” и „Воистина воскресе” до Спасовден.
Ако дойде гост вкъщи на Великден, задължително е първо да му подарите боядисано яйце, а след това можете да го почерпите с каквото пожелаете.
В понеделника след Великден сърбите ходят на гробища или в църква и отдават почит на починалите си близки и роднини.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!