Б лагодатният огън от Йерусалим загоря в Синодалната палата.
Огънят беше донесен от Негово високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан. На летище "София“ светинята беше посрещната от свещеници и духовници от различни епархии в страната, които взеха частица от огъня, за да го занесат на възкресното вечерно богослужение.
Благодатният огън ще бъде съхраняван в параклиса до около 23.45 часа, когато с литийно шествие ще се пренесе в патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски“.
Там Негово светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит ще оглави Пасхалните богослужения за Възкресение Христово. Началото на богослужението е в 23.30 часа. Точно в полунощ Светейшият Патриарх ще поздрави с "Христос воскресе” православните християни.
От този момент в продължение на 40 дни те ще разменят помежду си поздравите: "Христос Воскресе!” - "Воистину Воскресе!”. След полунощ в храма ще започне празничната патриаршеска Света Литургия.
В неделя, на т.нар. "Второ Възкресение", патриарх Неофит ще оглави богослужението в митрополитския катедрален храм "Св. Неделя" от 11.00 часа.
Благодатният огън пристигна в България, донесен от Йерусалим от българска църковно-държавна делегация, в която за първи път пътува и епископ от Северна Македония.
Българската църковно-държавна делегация, водена от Старозагорския митрополит Киприан, е присъствала на богослужението в храма "Възкресение Христово" в Йерусалим, откъдето в специални огнеупорни фенери огънят се пренася до различни точки на света.
Три от фенерите остават в София, други два заминават за Скопие.
"С трепет очаквахме огъня", каза Старозагорският митрополит Киприан след пристигането на летището в София, където донесе Благодатния огън. "Той е за мир, Бог да ни закриля", добави митрополит Киприан.
Митрополитът изрази благодарност към премиера, че за поредна година държавата предоставя на църквата правителствен самолет.
Благодатният или наречен още Свещен огън е чудо, което се случва всяка година в деня преди Великден.
Синя светлина се появява в гробницата на Иисус Христос обикновено от мраморната плоча, която покрива мястото, върху което се смята, че е било положено тялото на Иисус за погребение.
Първите сведения за запалването на свещите и на кандилата в църквата на Божи гроб са от IV век. Тогава за празника нямало масло и патриарх Нарцис наредил да сложат вода. В нощта на литургията внезапно всички кандила и свещите на самия патриарх се запалили. Оттогава чудото се случва всяка година. Единствено и само православните християни получават Благодатния огън.
По-рано днес
Благодатният огън слезе в църквата "Възкресение Христово“ в Йерусалим.
Всяка година на Велика събота на Божи гроб от небето в ръцете на Йерусалимския патриарх пада Светият огън. Хиляди миряни чакаха в продължение на часове великото тайнство, което вярват, че се случва по свръхестествен начин. Този огън в първите минути след възпламеняването си има уникалното свойство да не излъчва топлина и да не изгаря.
Сега предстои той да бъде пренесен в различни точки на света, за да може милиони православни вярващи да се докоснат до него. Храмът на Божи гроб в Йерусалим е мястото, където, според Светото писание, е бил разпънат, погребан и после е възкръснал Исус Христос.
Мястото било открито от пратеници на римския император Константин три века по-късно, а към 335 г. там е построен т.нар. първи храм на Божи гроб, който днес се е разраснал в обширен архитектурен комплекс.
Той включва хълма Голгота, параклиса в центъра на храма, скриващ пещерата с Божи гроб, подземния Храм на животворящия кръст, храм "Св. Елена" и още няколко параклиса.
Хора от цял се стичат в Йерусалим по време на Страстната седмица, за да вземат участие в поклоненията преди деня на Възкресението. На Разпети петък се провеждат традиционните процесии по Виа Долороса. Маршрутът по "Пътя на болката” е установен през 14 век от френските монаси. Смята се, че това е пътят, по който е минал Исус Христос, носейки кръста към мястото на разпятието или Голгота.
Подготовката за слизането на Благодатния огън започва в събота сутрин.
Всяка година параклисът Божи гроб внимателно се проверява за запалителни средства, с цел да изчезне всяко съмнение, че чудото е плод на човешка ръка. Огледът правят представители на мюсюлманската общност в Йерусалим. След това вратите се запечатват с голяма пита пчелен восък. Подпечатват го духовници от католическата, арменската и коптската църква, които имат параклиси в големия храм при Божи гроб. Това е знак, че всички кандила в параклиса са изгасени.
По стара традиция единствените, които могат да получат небесния огън са православните и те го предават на другите християнски вероизповедания. Йерусалимският патриарх се подготвя да влезе в параклиса, а всички богомолци притихват.
Според старо поверие, ако Благодатният огън не слезе на Велика събота, това ще е последният ден на човечеството. Храмът на Божи гроб ще бъде разрушен и ще настъпи Второто пришествие.
Според поверията едно от кандилата над Божи гроб се самозапалва. От него патриархът запалва снопчета от по 33 свещи и ги изнася от храма. Всички протягат ръце, за да запалят свещите си и да се поздравят с "Христос Воскресе"!
A First Look at the Holy Light (Holy Fire) of Jerusalem 2019https://t.co/PqT3CaksC8 pic.twitter.com/vZIQ8lnQQk
— Mystagogy (@mystagogy1) 27 April 2019
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!